USA nakładają sankcje na rosyjski bank za wspieranie Wenezueli

Resort finansów USA poinformował w poniedziałek, że nałożył sankcje na rosyjski bank Jewrofinans Mosnarbank za udzielanie pomocy państwowemu wenezuelskiemu koncernowi naftowemu PDVSA oraz wsparcia reżimowi dotychczasowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.

(Reuters)

Jewrofinans Mosnarbank (Eurofinance Mosnarbank), którego centrala znajduje się w Moskwie, to jeden z większych banków komercyjnych w Rosji. Sankcje polegać będą na zmrożeniu w USA aktywów, których współwłaścicielami są Jewrofinans oraz wenezuelskie przedsiębiorstwa państwowe.

W 2011 roku rząd Wenezueli kupił 49 proc. udziałów w Jewrofinans, za pośrednictwem Wenezuelskiego Narodowego Funduszu Rozwoju.

Resort nie podał szczegółowych informacji dotyczących tych restrykcji, ale decyzję skomentował minister finansów Steven Mnuchin, który podkreślił, że dowodzi ona, iż Waszyngton podejmie kroki przeciw zagranicznym instytucjom finansowym, "wspierającym nielegalny reżim Maduro i przyczyniającym się do gospodarczej zapaści i kryzysu humanitarnego w Wenezueli".

W środę wdrożenie takiej strategii zapowiedział doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, który zagroził, że USA nałożą restrykcje na wszelkie zagraniczne banki i instytucje finansowe, które udzielą wsparcia Maduro.

USA od dłuższego czasu zwiększają nacisk na Caracas, coraz bardziej odcinając Wenezuelę od systemu finansowego; blokują też aktywa osób z otoczenia Maduro.

Pod koniec stycznia Waszyngton nałożył sankcje na eksport ropy przez państwowy koncern naftowy PDVSA, co pozbawi budżet Wenezueli najważniejszych dochodów. Dalsze restrykcje gospodarcze jeszcze bardziej odetną Wenezuelę od zagranicznych walut. Kraj boryka się z szalejącą inflacją.

Teraz Waszyngton stara się uniemożliwić Maduro i osobom z jego otoczenie wyprowadzanie z Wenezueli aktywów i ukrywanie ich w zagranicznych instytucjach finansowych. (PAP)

fit/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 talmud

niech nakladaja sankcje na wszystko & wszystkich - to tylko utwierdza w koniecznosci alternatywnego systemu monetarnego.......ciekawe co stanie sie z $ jak wszyscy beda po za systemem ??

! Odpowiedz
5 6 abcx

nielegalny reżim Maduro - nie rozumiem tego stwierdzenia, gdzie nielegalny w USA czy w Wenezueli? Do zapaści to raczej USA się teraz głownie przykłada uruchamiając wirusy w elektrowniach.

! Odpowiedz
2 5 niepelnosprawny_org

jewro- na ironie

! Odpowiedz
2 15 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil