REKLAMA

USA nagle wycofały się z ceł nałożonych na kanadyjskie aluminium

2020-09-15 21:02
publikacja
2020-09-15 21:02
fot. Wolfgang Rattay / FORUM

Stany Zjednoczone niespodziewanie wycofały się we wtorek z ceł nałożonych w sierpniu na kanadyjskie aluminium, zaledwie kilka godzin przed ogłoszeniem przez Kanadę ceł odwetowych.

Jeszcze rano we wtorek premier Kanady Justin Trudeau zapowiadał ogłoszenie karnych ceł o wartości 3,6 mld dolarów kanadyjskich (CAD) na produkty amerykańskie. Około dwóch godzin przed konferencją wicepremier Chrystii Freeland, która miała podać szczegóły, pojawił się komunikat Amerykańskiego Biura Przedstawiciela Handlowego (USTR), które podało, że po konsultacjach z rządem Kanady, USA doszły do wniosku, że handel aluminium się „znormalizuje” w ostatnich czterech miesiącach roku, po „nagłych wzrostach”.

W komunikacie określono spodziewaną wielkość importu kanadyjskiego aluminium w rozłożeniu na poszczególne miesiące i zapowiedziano możliwy powrót do ceł, jeśli import przekroczy 105 proc. założonych wielkości.

Na początku sierpnia br. podczas wizyty w fabryce pralek w Ohio, prezydent USA Donald Trump zapowiedział nałożenie taryf na część kanadyjskich wyrobów aluminiowych, powołując się na kwestie „bezpieczeństwa państwa”. Cła weszły w życie 16 sierpnia.

Rząd Kanady wykazywał, że w istocie podniosą one koszty dla producentów i konsumentów. Freeland podkreślała, że w chwili zmagania się z pandemią koronawirusa, „spór handlowy jest ostatnią rzeczą, której potrzebujemy” i przypominała, że kanadyjskie aluminium jest wykorzystywane w amerykańskiej produkcji wojskowej.

Kanada miała wprowadzić karne cła w łącznej wysokości 3,6 mld CAD na towary pochodzące z USA po miesiącu konsultacji ze środowiskami biznesowymi.

Nie wiadomo, co znalazło się na ostatecznej liście, ale wstępna lista z sierpnia zawierała towary ze stanów określanych jako „swing states”, gdzie wyborcy są skłonni zmieniać zdanie, a więc tych, które są szczególnie ważne w zbliżających się wyborach prezydenckich.

Amerykańscy producenci nie byli zadowoleni z decyzji Trumpa. Jak w sierpniu podawały media, pewna grupa amerykańskich firm miała się skarżyć na nadmiar kanadyjskiego eksportu aluminium na amerykański rynek, choć rzeczywistą przyczyną było magazynowanie części produkcji w USA przez kanadyjskich producentów.

Kanada jest czwartym na świecie producentem aluminium. Rynki aluminium w Kanadzie i USA są mocno zintegrowane, bilateralna wymiana produktów aluminiowych miała w ostatnich latach wartość średnio 11,1 mld CAD rocznie, zaś z ponad 162 tys. miejsc pracy w amerykańskim sektorze aluminiowym, 97 proc. zależy w dużym stopniu od importu aluminium z Kanady.

W maju 2018 r. USA nałożyły 25 proc. cła na kanadyjską stal i 10 proc. cła na kanadyjskie aluminium. Kanada wprowadziła wówczas własną listę karnych ceł na produkty amerykańskie o łącznej wartości 16,6 mld CAD. Restrykcje dotyczyły importu m.in. whisky, soku pomarańczowego i papieru toaletowego. W styczniu 2018 r. USA wprowadziły cła w wysokości średnio 6,53 proc. na wyroby 25 kanadyjskich papierni. Kanada jest największym na świecie eksporterem papieru używanego do druku gazet.

Wcześniej, w kwietniu 2017 r. USA nałożyły dodatkowe cła do 24 proc. na drewno konstrukcyjne z Kanady.

Pod koniec sierpnia br. Światowa Organizacja Handlu (WTO) ogłosiła, że dodatkowe cła wprowadzone na kanadyjskie drewno były bezpodstawne. Amerykański departament handlu twierdził, że fakt, iż kanadyjskie lasy są państwowe, a wyrąb drewna jest regulowany oznacza, że kanadyjski przemysł drzewny otrzymuje nienależne subsydia. Zarzut wyprowadzany jest z faktu, że kanadyjskie lasy są własnością państwa, zaś amerykańscy producenci korzystają z lasów prywatnych. W Kanadzie prowincje udzielają pozwoleń na dzierżawę, a następnie wycinkę drewna na podstawie aukcji, w których wygrywają najwyższe ceny.

z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
Hameryka potrzebuje metal na wojne domowa:
____________
""Public Affairs Officer w Departamencie Zdrowia i Usług Społecznych USA Michael Caputo oskarżył rządowych naukowców o podważanie walki z koronaawirusem w celu pokonania Joe Bidena. Urzędnik wezwał również zwolenników Donalda Trumpa,

aby uzbroili
Hameryka potrzebuje metal na wojne domowa:
____________
""Public Affairs Officer w Departamencie Zdrowia i Usług Społecznych USA Michael Caputo oskarżył rządowych naukowców o podważanie walki z koronaawirusem w celu pokonania Joe Bidena. Urzędnik wezwał również zwolenników Donalda Trumpa,

aby uzbroili się w gotowość na wzmożoną przemoc po wyborach prezydenckich, jak donosi dziennik The New York Times.

Kaputo jest asystentem do spraw publicznych szefa Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych USA, wyjaśnia publikacja. W ostatnim filmie zamieszczonym na Facebooku, urzędnik oskarżył Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) o ukrywanie "grupy oporu" mającej na celu zdyskredytowanie Trumpa, nawet jeśli taki sprzeciw doprowadził do zwiększenia liczby ofiar z COVID-19.

Według Kaputo, pracownicy CDC "wychodzą ze swoich sportowych spodni tylko po to, by spotkać się w kawiarni", gdzie planują "ataki na Donalda Trumpa". "Wśród naukowców pracujących dla naszego rządu, są tacy, którzy nie chcą, aby Ameryka stała się lepsza, dopóki Joe Biden nie zostanie prezydentem", powiedział urzędnik. ""
ajwaj
Matalu potrzeba wiecej, bo m.in. samoloty CIA sie psuja:
________
""Wenezuelskie siły obrony powietrznej zestrzeliły amerykański samolot, który nielegalnie przekroczył przestrzeń powietrzną kraju. Wenezuelski minister spraw wewnętrznych Nestor Reverol sprecyzował, że samolot przewozi narkotyki i pokazał
Matalu potrzeba wiecej, bo m.in. samoloty CIA sie psuja:
________
""Wenezuelskie siły obrony powietrznej zestrzeliły amerykański samolot, który nielegalnie przekroczył przestrzeń powietrzną kraju. Wenezuelski minister spraw wewnętrznych Nestor Reverol sprecyzował, że samolot przewozi narkotyki i pokazał zdjęcie już "wylądowanej" tablicy.

"Samolot przewożący narkotyki został zneutralizowany, z amerykańskim numerem rejestracyjnym, który nielegalnie przekroczył przestrzeń powietrzną kraju w stanie Sulia", powiedział minister.

"Wojsko wenezuelskie, po wykryciu nielegalnego samolotu za pomocą radaru Dowództwa Obrony Powietrznej, uruchomiło protokoły ustanowione prawem", poinformowało władze.""

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki