REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

USA łagodzą restrykcje wobec Kuby, w tym całej serii nałożonych przez Trumpa

2022-05-17 02:03
publikacja
2022-05-17 02:03
USA łagodzą restrykcje wobec Kuby, w tym całej serii nałożonych przez Trumpa
USA łagodzą restrykcje wobec Kuby, w tym całej serii nałożonych przez Trumpa
fot. Orlando Barria / / FORUM

Departament Stanu USA poinformował w poniedziałek o zamiarze złagodzenia całej serii restrykcji wobec Kuby pochodzących z okresu administracji Donalda Trumpa i z lat wcześniejszych, dotyczących m.in. komunikacji lotniczej, przekazów pieniężnych i procedur imigracyjnych.

Opublikowany przez szefa służb prasowych Departamentu Stanu Neda Price'a komunikat stwierdza, że administracja prezydenta Bidena ułatwi procedury imigracyjne dla obywateli Kuby mających rodziny w USA, zniesie obowiązujący obecnie limit przekazów pieniężnych, wynoszący 1000 USD na kwartał, wysyłanych przez osiadłych w USA Kubańczyków do krewnych na Kubie oraz zwiększy liczbę połączeń lotniczych z Hawaną. Zainagurowane mają być także loty do innych miast na wyspie.

Co więcej, zapowiedziano, że pieniądze będą mogły być obecnie wysyłane także do osób niebędących krewnymi, co ma wspierać niezależnych kubańskich przedsiębiorców.

Komunikat zapowiada rozszerzenie usług konsularnych i uproszczenie procedur wizowych. Według oficjalnych źródeł zwiększona ma być także liczba personelu ambasady USA na Kubie.

"Za pomocą tych posunięć zamierzamy wspierać dążenie Kubańczyków do wolności i większych możliwości gospodarczych. Nadal wzywamy rząd Kuby do niezwłocznego uwolnienia więźniów politycznych, respektowania podstawowych wolności i umożliwienia narodowi kubańskiemu decydowania o swojej przyszłości" - głosi komunikat Departamentu Stanu.

Jak zaznacza Associated Press, zmiany te ogłoszono po rewizji polityki wobec Kuby w następstwie masowych protestów na wyspie z lipca ub. roku.

"Oświadczenie rządu amerykańskiego jest małym krokiem w dobrym kierunku, ale ani cele, ani podstawowe instrumenty polityki USA wobec Kuby, która przyniosła fiasko, nie zmieniły się" - napisał na Twitterze szef MSZ Kuby Bruno Rodriguez.

Były republikański prezydent Trump znacznie zaostrzył politykę wobec komunistycznej Kuby znosząc m. in. możliwość wysyłania przekazów pieniężnych i praktycznie likwidując komunikację lotniczą.

Posunięcia te a także pandemia Covid-19 przyczyniły się do kryzysu gospodarczego na Kubie. Wystąpiły dotkliwe braki podstawowych towarów, wyłączenia prądu i racjonowanie niektórych produktów.

11 lipca 2021 r. tysiące ludzi wyległy na ulice Hawany i innych miast protestując przeciwko warunkom życia, brakom na rynku i niskim zarobkom. Według niezależnych źródeł aresztowano wówczas ponad 1400 osób a 500 skazano na kary więzienia nawet do 20 lat. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
janekmaly
jak zaprowadzą tam "demokrację" to już nie będzie ta sama Kuba, przynajmniej z punktu widzenia turysty
alberto2020
Kuba miała szansę po wojnie być w miarę bogatym krajem bo Amerykanie inwestowali tam forsę i rozwijali turystykę. Ale przyszedł komunista Castro i powiedział, że zbuduje tak silną gospodarkę jak ZSRR a Amerykanów wywalił. Skończyło się tak, że już dwa pokolenia Kubańczyków bardziej wegetuje niż żyje

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki