USA: kolejny atak hakerski na Demokratów

Komitet ds. kampanii wyborczych Demokratów (DCCC) podał w piątek, że stał się celem ataku hakerskiego, podobnego do innych niedawnych ataków tego rodzaju, jak wykradzenie kilkunastu tysięcy maili z Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC).

USA: kolejny atak hakerski na Demokratów
USA: kolejny atak hakerski na Demokratów (fot. Reporters / STG / FORUM)

Wcześniej Reuters podał, że FBI prowadzi dochodzenie ws. cyberataku na DCCC. Zdaniem agencji, z atakiem mogą mieć związki rosyjscy hakerzy, co "nasili oskarżenia, dotąd nieudowodnione, że Moskwa stara się wmieszać w kampanię prezydencką w USA, by pomóc republikańskiemu kandydatowi Donaldowi Trumpowi".

Kreml zdementował związek z atakiem na DCCC, który zajmuje się m.in. zbieraniem funduszy na kampanie Partii Demokratycznej w wyborach do Izby Reprezentantów.

"Nie widzimy żadnego sensu w powtarzaniu po raz kolejny, że to głupota" - powiedział Reutersowi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Źrodła Reutersa podały, że włamanie na serwery DCCC mogły mieć na celu zebranie informacji o donatorach Partii Demokratycznej, a nie kradzież pieniędzy. Nie jest jasne, jakiego rodzaju dane zostały narażone w wyniku ataku, ale donatorzy wpłacający pieniądze na rzecz partii podają tożsamość, adresy emailowe i dane kart kredytowych. Nie jest również jasne, czy skradzione informacje zostały wykorzystane do zhakowania innych systemów.

Dwa źródła Reutersa podały, że ataki na DCCC mogły się rozpocząć już w czerwcu. Wtedy powstała strona internetowa o adresie przypominającym adres głównej strony donacji DCCC. Przez pewien czas na tę stronę przekierowywany był ruch danych dotyczących donacji na partię. Źródła twierdzą, że adres IP fałszywej strony przypominał adres użyty przez hakerów, którzy zaatakowali Krajowy Komitet Partii Demokratycznej. Amerykańscy eksperci ds. cyberbezpieczeństwa twierdzą, że ich działania były wspierane przez rosyjskie władze.

DNC i DCCC zajmują wspólne biura w Waszyngtonie. Sprawą włamania na serwery DCCC zajęła się kalifornijska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem CrowdStrike, która bada także atak hakerski na DNC.

Wykradzione z DNC maile, które opublikował demaskatorski portal Wikileaks, ujawniły manipulacje w prawyborach Partii Demokratycznej i rozgniewały zwolenników pokonanengo w nich senatora Berniego Sandersa, a w konsekwencji pogłębiły podziały wśród Demokratów, osłabiły partię i szanse Hillary Clinton w jej wyborczej rywalizacji z Donaldem Trumpem. (PAP)

kot/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~hit

Bardzo dobrez, kto mieczem wojuje...
A kto nagrywal Romneya 4 lata temu?

! Odpowiedz
1 9 ~Flex

To co sprzedają przez media to tylko klasyczna dezinformacja jaka ma miejsce w czasie wojny. Jedynymi wiarygodnymi informacjami są te, których się nie ujawnia, a w przypadku ujawnianych te stanowczo dementowane. Jeśli sprzedaje się Trumpa jako prorosyskiego a Hilary jako anty, to stawiałbym na to, że właśnie Hilary jest na rękę Rosji, bo będzie przewidywalnie realizować bz. interesy finansiery i komplexu milit.-przem., a Trump jest nieprzewidywalną zagadką jak kiedyś R. Regan.A w ogóle to gracze z Kremla zawsze mają strategie na kilkanaście posunięć do przodu. To wyrachowani szachiści z AK47 za plecami, a nie pijani cowboye z CIA robiący zadymę i odstrzeliwujący barmanóww kolejnych saloonach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 0 ~savik

Ruscy to "Wyrachowani szachiści" tobie się dziecko bajki nie pomyliły ? Rosja to najbardziej zapijaczony kraj na tej planecie.

! Odpowiedz
2 5 ~plutarch

Uprzejmi hakerzy Władymira?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil