REKLAMA

USA: kolejne rozluźnienia restrykcji w podróżach i biznesie z Kubą

2015-09-18 17:16
publikacja
2015-09-18 17:16
USA: kolejne rozluźnienia restrykcji w podróżach i biznesie z Kubą
USA: kolejne rozluźnienia restrykcji w podróżach i biznesie z Kubą
fot. AFP PHOTO/Paul J. Richards / / EastNews

Od poniedziałku wchodzą w życie kolejne ułatwienia dla Amerykanów w podróżach na Kubę i prowadzeniu z wyspą interesów - ogłosiły w piątek władze USA. To kolejny etap ogłoszonej przez prezydenta Baracka Obamę normalizacji stosunków między Waszyngtonem a Hawaną.

"Dzisiejsza decyzja podkreśla zobowiązanie tej administracji, by promować konstruktywną zmianę dla Kubańczyków" - oświadczył minister finansów Jacob Lew. To resort finansów odpowiada w USA za nadzorowanie polityki sankcji.

Zmiany, które są kontynuacją decyzji ze stycznia o rozluźnieniu istniejących od wielu lat restrykcji, jeszcze bardziej ułatwią podróże na Kubę, realizację usług telekomunikacyjnych i informatycznych oraz prowadzenie z wyspą działalności biznesowej. Uprawnione firmy amerykańskie będą mogły być obecne na wyspie, np. poprzez filię lub joint venture, i otworzyć biuro. Ponadto od poniedziałku łatwiej będzie założyć na Kubie rachunek bankowy oraz dokonywać przelewów pieniężnych na wyspę z USA.

Nowe przepisy mają też na celu wsparcie działalności edukacyjnej: możliwe będzie prowadzenie internetowych kursów dla Kubańczyków, zezwolone będą kontakty akademickie z instytutami badawczymi i uniwersytetami na Kubie.

Lew przekonywał, że na zmianach skorzystają obie strony. "Poprzez dalsze złagodzenie sankcji, Stany Zjednoczone przyczyniają się do wspierania Kubańczyków w ich wysiłkach, by osiągnąć pełną wolność polityczną i gospodarczą, niezbędną, by zbudować demokratyczną, dostatnią i stabilną Kubę" - powiedział minister.

Nowe przepisy nie zmieniają kategorii osób, które mogą podróżować na Kubę, ale ułatwią te podróże, poprzez przyznawanie licencji dla operatorów transportu. Np. możliwe będzie uzyskanie licencji na transport morski, ale pod warunkiem, że statki z USA na Kubę nie zatrzymują się w żadnym kraju trzecim po drodze.

Najnowsze zmiany to kolejny etap realizacji ogłoszonego przez Obamę w grudniu 2014 roku zwrotu w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA i formalnego wznowienia w lipcu stosunków dyplomatycznych z Hawaną. Niektóre z ograniczeń, które są obecnie znoszone obowiązywały od prawie 50 lat.

W ramach ogłoszonych już w styczniu zmian, na Kubę mogą podróżować osoby jadące w jednym z 12 określonych celów m.in. by odwiedzić rodzinę, prowadzić interesy, badania naukowe, a także w celach dziennikarskich, religijnych albo artystycznych, sportowych czy humanitarnych. W stosunku do pozostałych Amerykanów wciąż obowiązuje embargo. Dopóki Kongres nie wyrazi zgody, by je znieść, większość amerykańskich turystów nie będzie mogła swobodnie podróżować na Kubę.

USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku w odpowiedzi na wzrost napięć z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. Wprowadzone przez Eisenhowera embargo na relacje, w tym handlowe z Kubą, było od tego czasu wielokrotnie zaostrzane przez Kongres USA.

O zniesienie embarga od dłuższego czasu bezskutecznie apeluje do Kongresu Obama. Część parlamentarzystów, w tym wielu pochodzenia kubańskiego, jest wciąż w ogóle przeciwna zbliżeniu Waszyngtonu z Hawaną.

Wielu komentatorów oczekuje, że ten temat podniesie podczas swej wizyty w USA papież Franciszek, który w czwartek, jako pierwszy papież, wygłosi przemówienie na Kapitolu. "Zniesienie embarga zależy od Kongresu, a jak wiadomo Watykan zawsze był przeciwko embargu" - powiedział kilka dni temu na briefingu w Radzie Stosunków Międzynarodowych (CFR) watykanista John Thavis.

Papież, który osobiście zaangażował się w pomoc w normalizacji stosunków między Kubą a USA przyleci do Waszyngtonu bezpośrednio z Kuby, we wtorek.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ agy/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki