USA karze hakerów sponsorowanych przez Koreę Północną

Amerykańskie ministerstwo skarbu poinformowało w piątek o nałożeniu sankcji na trzy grupy hakerskie działające na zlecenie Korei Północnej, które miały być zaangażowane m.in. w wielki atak ransomware z użyciem robaka WannaCry z 2017 roku.

(YAY Foto)

Chodzi o trzy grupy hakerskie znane jako Lazarus, Bluenoroff i Andariel.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie amerykańskiego resortu, hakerzy ci mieli również dokonywać cyberataków na infrastrukturę krytyczną, militarną, finansową, a także na podmioty z sektora przemysłu wytwórczego, mediów, rozrywki i logistyki międzynarodowej.

Do taktyk, jakimi posługiwali się cyberprzestępcy działający na zlecenie Pjongjangu należały m.in. cyberszpiegostwo, wykradanie danych, oszustwa finansowe oraz ataki z użyciem złośliwego oprogramowania.

Atak ransomware z użyciem wirusa WannaCry w 2017 roku dotknął m.in. USA, Australię, Kanadę, Nową Zelandię i Wielką Brytanię. Wszystkie te kraje w grudniu 2017 roku wskazały Koreę Północną jako możliwego inicjatora tej operacji hakerskiej. Dania i Japonia wydały oświadczenia, w którym wsparły stanowisko USA względem tego cyberataku zmierzające do wskazania jego sprawców, a kilka amerykańskich firm podjęło również działania zmierzające do zneutralizowania aktywności hakerów.

Ogółem wirus WannaCry zaatakował w co najmniej 150 krajach na całym świecie i doprowadził do zakłócenia bądź uniemożliwienia działania ponad 300 tys. komputerów. Jednym z podmiotów, które najbardziej ucierpiały w wyniku tej cyberoperacji była brytyjska publiczna służba zdrowia (NHS).

mfr/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 10 ajwaj

Wszystkie kraje szpieguja, kal-boje najbardziej
Z innej beczki hackerskej
Robert Snowden co uciekl z "wolnego-swiata" do "rezimu Putina", ma miec 20 lat wyrok w tymze wolnym swiecie bo .... powiedzal dziennikarzom, jak rzad szpieguje spoleczenstwo. :)

Ponoc gada z ludzmi prez.Trumpa.

Ale nie tym. Ozenil sie wlasnie i zo nie z piekna Rosjanka, a anglojezyczna

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ajwaj

Snowden o "wolnym swiecie :)
Portal US AMERYKANSKI > Breitbart

""Snowden rozmawiał z Ewenem MacAskillem The Guardian , tym samym reporterem, z którym pracował nad wydaniem swoich rewelacji NSA w 2013 roku.

Zachodni dysydent , obecnie mieszkający na wygnaniu w Rosji, potępił zachodnie rządy za wykorzystanie zagrożenia terroryzmem do uzasadnienia naruszenia swobód obywatelskich Amerykanów. ""

""Rozpoznawanie twarzy staje się również powszechnie stosowaną technologią na zachodzie. Facebook niedawno wprowadził technologię rozpoznawania twarzy na swojej platformie, pomimo pozwu przeciwko firmie za korzystanie z tej technologii bez zgody użytkowników.

Stołeczna policja w Londynie w Anglii również korzysta z bazy danych rozpoznawania twarzy - chociaż niedawny raport ujawnił, że 81 procent osób, które system sygnalizuje jako podejrzanych, jest niewinnych.""

https://www.breitbart.com/tech/2019/09/13/edward-snowden-warns-of-ai-driven-tyranny/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 6 zenonn

A ci "hakerzy" to skąd? Z USA.
"Repetition of the code could be a “false flag” meant to mislead investigators and pin the attack on North Korea, given that the worldwide WannaCry worm cyber attack copied techniques from the NSA as well. This ransomware leverages an NSA exploit known as EternalBlue that a hacker group known as Shadow Brokers made public in April 2017"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 4 zenonn

https://securelist.pl/blog/7395,lazarus_bluenoroff_cyberataki_finansowe_na_duza_skale.html

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.