USA gotowe rozpocząć wycofywanie się z INF

Na spotkaniu przedstawicieli Rosji i USA w Genewie nie zdołano rozwiązać kwestii wysuwanych od dawna oskarżeń, że Moskwa narusza układ INF; stwarza to dla Waszyngtonu podstawę do wycofania się z tego układu - oświadczyła w środę przedstawicielka Departamentu Stanu USA Andrea Thompson.

Stany Zjednoczone są teraz gotowe do rozpoczęcia sześciomiesięcznego okresu wycofywania się z INF - powiedziała Thompson dziennikarzom w siedzibie NATO w Brukseli.

"Na podstawie wczorajszych rozmów i związanej z nimi dzisiejszej retoryki nie widzimy żadnych oznak, że Rosja wybrałaby stosowanie się (do postanowień INF)" - stwierdziła Thompson.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w środę na konferencji prasowej w Moskwie, że stanowisko, jakie zajęły Stany Zjednoczone w rozmowach o układzie rozbrojeniowym INF, jest przejawem dążenia USA do demontażu ustaleń w sferze stabilności strategicznej.

Ławrow skomentował w ten sposób rozmowy, które przeprowadzili w Genewie we wtorek Thompson (podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego) i wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Ich tematem był układ INF.

Rosyjski minister zarzucił USA ignorowanie faktów przedstawianych przez Rosję i nieuwzględnianie jej propozycji.

Oświadczył przy tym, że Rosja jest nadal gotowa "pracować nad ratowaniem układu INF" oraz że jest zainteresowana przedłużeniem innego dwustronnego układu rozbrojeniowego, tzw. nowego START.

Układ INF - o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu - podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Stany Zjednoczone zapowiedziały w zeszłym roku wycofanie się z porozumienia m.in. ze względu na nieprzestrzeganie układu przez Rosję. (PAP)

az/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil