REKLAMA

USA chcą wydać jeszcze więcej na wojsko

2022-07-15 02:29
publikacja
2022-07-15 02:29
USA chcą wydać jeszcze więcej na wojsko
USA chcą wydać jeszcze więcej na wojsko
fot. Bumble Dee / / Shutterstock

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w czwartek swoją wersję budżetu obronnego na rok finansowy 2023 w rekordowej wysokości 810 mld dolarów, o 37 mld dol. wyższej niż przewidywał projekt prezydenta Joe Bidena.

Ustawę National Defense Authorization Act (NDAA) uchwalono stosunkiem głosów 329:101. Przeciwnicy ustawy argumentowali, że tak wysokie wydatki na obronę uszczuplają środki przeznaczane na programy socjalne i pomoc humanitarną dla innych krajów.

Swoją wersję ustawy musi uchwalić Senat, po czy obie izby muszą uzgodnić jej ostateczny tekst, który ponownie będzie poddany pod głosowanie w obu izbach, zanim ustawa przesłana zostanie prezydentowi do podpisu.

Wersja Senatu będzie prawdopodobnie przewidywać jeszcze większe wydatki na obronę. Senacka komisja ds. sił zbrojnych poparła już wydatki przewyższające projekt prezydenta (773 mld dol.) o 45 mld dolarów.

Budżet obronny powinien być uchwalony przed początkiem kolejnego roku finansowego, który w USA rozpoczyna się 1 października.

Losy uchwalanej corocznie ustawy NDAA są pilnie obserwowane przez przemysł zbrojeniowy i inne grupy interesów, ponieważ określa ona wysokość wydatków na cały sektor obronny, poczynając od zakupów nowych okrętów i samolotów poprzez wysokość wynagrodzeń w siłach zbrojnych a kończąc na zagrożeniach geopolitycznych, zwłaszcza w kontekście obecnej inwazji Rosji na Ukrainę.

Uchwalona przez Izbę wersja ustawy ogranicza np. możliwości sprzedaży Turcji myśliwców F-16, mimo że kraj ten należy do NATO. Znosi też uchwalane od 2002 r. wydatki związane z wojną w Iraku. Wzrost płac w siłach zbrojnych określono na poziomie 4,6 proc. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (4)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Czytając między słowami, szykuje się jakaś kolejna wojna. Ciekawe który kraj tym razem zostanie zbombardowany w imię demokracji.
somebody17
Najwyższa pora na wasz ale będziecie się jak zwykle chowac za swoją bronią atomową. Ale nawet gdyby to nie bójcie się, amerykanie nie sa tak prymitywni jak wy że jak im będzie źle iść kampania to będą strzelać rakietami po domach mieszkalnych i zabijać całe rodziny jak wczoraj to zrobiły kacapy w Winnicy.
faramir_z_gondoru odpowiada somebody17
Na nasz? Polskę chcesz bombardować? Widać, że koledze płacą w dolarach.
somebody17 odpowiada faramir_z_gondoru
Niestety nie, a szkoda bo dolar mocny. Może się podzielisz doświadczeniem jak znaleźć pracę gdzie płacą za pisanie komentarzy na internetach, tylko ja wolałbym w dolarach, jako że polskie i amerykańskie interesy są w obecnych czasach ze sobą zgodne, więc nie działałbym przeciw Rzeczypospolitej za garść rubli.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki