REKLAMA

USA: budżet już zarabia na legalnej marihuanie

2014-03-11 07:34
publikacja
2014-03-11 07:34

W budżecie stanu Kolorado przybyło w styczniu 2 miliony dolarów. To efekt zalegalizowania i opodatkowania w tym stanie marihuany.

Jak donosi agencja AP, w pierwszym miesiącu po zalegalizowaniu marihuany położony w środkowo-zachodniej części kraju stan zainkasował 2,01 mln dolarów z podatków od narkotyku wartego 14,02 mln dolarów. Kwota ta pochodzi z 12,9-procentowego podatku od sprzedaży oraz 15-procentowej akcyzy.

Doliczając podatki płacone przez istniejący już wcześniej sektor marihuany do celów medycznych, w stanowej kasie przybyło 3,5 mln dolarów.

Kwota ta nie powala na kolana uwzględniając wielkość budżetu (20 mld dolarów), lecz nie wypada już tak blado np. w porównaniu z dochodami z akcyzy na alkohol w styczniu 2013 r. (2,7 mln dolarów).

Na terenie Kolorado działały w styczniu 24 sklepy, w których nabyć można marihuanę do celów rekreacyjnych. Liczba wydanych pozwoleń (160), pozwala sądzić, że obecnie punktów tych jest więcej.

Poza Kolorado, marihuana jest ogólnodostępna jeszcze tylko w stanie Waszyngton. Referenda w sprawie pełnej liberalizacji niebawem przeprowadzone maja zostać w Oregonie i na Alasce. Marihuana do celów medycznych legalna jest natomiast w 21 stanach.

/mz

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~bandit
rozjaśnia się w głowach urzędasów. Chyba pociągneli parę razy zioło.......czekamy aż w 2098 prapraprapra wnuczek tuska wprowadzi u nas to samo.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki