USA: bitcoin to nie pieniądz, bo nie można go schować pod materacem

Michał Żuławiński2016-07-27 10:13analityk Bankier.pl
publikacja
2016-07-27 10:13

Sąd na Florydzie odrzucił zarzut o pranie brudnych pieniędzy wobec mężczyzny, który nielegalnie sprzedał bitcoiny o wartości 1500 dolarów. Powód? Sąd uznał, że bitcoin to nie pieniądz - informuje Bloomberg.

/ FORUM

Sędzia Teresa Mary Pooler z okręgu Miami-Dade oczyściła Michella Espinozę z zarzutu prania brudnych pieniędzy przy użyciu wirtualnej waluty.

- Bitcoiny mogą mieć niektóre cechy wspólne z pieniądzem, jednak różnią się w istotnych aspektach. Z pewnością nie są namacalne i nie można ich schować pod materacem, jak gotówki czy złota  – zaznaczyła Pooler w uzasadnieniu wyroku.

Michell Esponoza, funkcjonujący w sieci jako „Michelhack”, miał sprzedać bitcoiny działającemu pod przykrywką funkcjonariuszowi, który twierdził, że chce wykorzystać wirtualną walutę w celu zapłaty pewnym Rosjanom za kradzione karty kredytowe. Do transakcji dochodziło w miejscach publicznych, takich jak kawiarnia Nespresso w Miami Breach w grudniu 2013 r. czy sklep Haagen-Dazs w Miami w 2014 r.

Jak zaznacza Bloomberg, Michellowi Espinozie pierwotnie stawiano zarzut nielegalnego prowadzenia działalności finansowej, jednak prokuratorzy zmienili go na zarzut nielegalnego sprzedawania instrumentów finansowych. Sąd nie przychylił się do stanowiska oskarżycieli, ponieważ jego zdaniem bitcoin i inne wirtualne waluty stanowią własność (ang. property) i nie podlegają definicji instrumentu płatniczego.

Ogłaszając wyrok sędzia dodała, że zarzuty zostały odrzucone również dlatego, że działający pod przykrywką nabywca nie poinformował Espinozy, że zamierza kupić bitcoiny ze środków pochodzących z nielegalnych transakcji. 

W USA zapadały już wyroki w sprawach związanych z bitcoinami. W maju nowojorscy prokuratorzy doprowadzili do skazania współzałożyciela Liberty Reserve, którą władze nazywały „czarnorynkowym bankiem dla przestępców”, na 10 lat pozbawienia wolności.

W zeszłym roku Trendon Shavers, założyciel Bitcoin Savings and Trust, przyznał się do zarzutu zdefraudowania ponad 4,5 mln dolarów w ramach pierwszej wykrytej bitcoinowej piramidy finansowej.

Skazany został także Ross William Ulbricht, założyciel portalu Silk Road – internetowej platformy, na której za bitcoiny kupić można było m.in. towary takie jak heroina, podrobione paszporty lub usługi hakerskie. Ulbricht został skazany na dożywocie.

Ogłoszenie wyroku nie przełożyło się na wzmożoną zmienność na rynku bitcoina. Od początku tego miesiąca wirtualna waluta kosztuje ok. 650 dolarów.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (27)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~tato
Idioto za bitcoiny ludzie Nawet w polsce kupuja nielegalnie prawdziwa bron palna bez zezwolen.....taka roznica miedzy dollaren a briten jest...sprawdzcie na necie bo sie da.
~silber
bitcoin i inne chore wymysły współczesnej ekonomii to tylko eksperyment naszych czasów.
Pieniądzem może być głaz na którym pisze się kredą. Pieniądz to tylko umowa.
Dajcie sobie ludzie spokój.
Dolar to pieniądz współczesnych czasów, bitcoin jest w nim wyceniany i sok pomarańczowy też.

Pieniądz
bitcoin i inne chore wymysły współczesnej ekonomii to tylko eksperyment naszych czasów.
Pieniądzem może być głaz na którym pisze się kredą. Pieniądz to tylko umowa.
Dajcie sobie ludzie spokój.
Dolar to pieniądz współczesnych czasów, bitcoin jest w nim wyceniany i sok pomarańczowy też.

Pieniądz "rozsądny" to złoto i srebro na dziś, na jutro też.
~hehe
pieniądz "rozsądny" - a też wyceniany w dolarze... hehe
~zz
Wartość złota to też tylko umowa.
~domino
Ale jajca. Właśnie sędzia zanegował istnienie pieniędzy wirtualnych, które nie mają formy namacalnej i nie można ich schować pod materacem, a których w obiegu jest więcej niż monet i banknotów.
~Tomek
Wreszcie jakieś teksty o Bitcoinie. W samą porę - bracia Winklevoss wprowadzają właśnie na giełdę ETF Bitcoina. Pisząc np. o kryzysie banków centralnych warto cześciej sięgać po tę tematykę - tak jak robi to od dawna Bloomberg. Po halvingu bitcoina (miesiąc temu) zrobiło się na chwilę spokojnie, ale gwarantuję,Wreszcie jakieś teksty o Bitcoinie. W samą porę - bracia Winklevoss wprowadzają właśnie na giełdę ETF Bitcoina. Pisząc np. o kryzysie banków centralnych warto cześciej sięgać po tę tematykę - tak jak robi to od dawna Bloomberg. Po halvingu bitcoina (miesiąc temu) zrobiło się na chwilę spokojnie, ale gwarantuję, że to będzie bardzo gorący rok dla kryptowalut, a kolejny jeszcze gorętszy.

Trochę bawi mnie dział "Bankowość 3.0" gdzie zamiast o kryptowalutach i startupach fintechowych piszecie o kartach zbliżeniowych... jest rok 2016 (tak, dla przypomnienia).
~re
i przydałby się już kurs bitcoina na głównej stronie pod notowaniami złota
(bo mi się nie chce codziennie sprawdzać na bitcoinwisdom.com)
~RedakcjaBankier odpowiada ~re
Bzdurami się nie zajmujemy.
~Jagiellon odpowiada ~RedakcjaBankier
Bzdurami?

Hmm... No podziwiam butę i nie nadążanie za rzeczywistością osoby stojące za jakże dumnie brzmiącym "RedakcjaBankier"...

Ale co tam. Przecież na pewno wiecie lepiej niż Microsoft, PayPal, Bank Japonii, Nasdaq czy Goldman Sachs że Bitcoin to bzdura...:"

Jeszcze raz chylę czoła
Bzdurami?

Hmm... No podziwiam butę i nie nadążanie za rzeczywistością osoby stojące za jakże dumnie brzmiącym "RedakcjaBankier"...

Ale co tam. Przecież na pewno wiecie lepiej niż Microsoft, PayPal, Bank Japonii, Nasdaq czy Goldman Sachs że Bitcoin to bzdura...:"

Jeszcze raz chylę czoła przed "ogarkiem wiedzy"jakim świeci nam RedakcjaBankier...

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki