Pompeo udaje się do Rijadu, by omówić odpowiedź na ataki na rafinerie

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo uda się jeszcze we wtorek do Rijadu, gdzie podejmie rozmowy na temat reakcji na sobotnie ataki na dwie rafinerie w Arabii Saudyjskiej - poinformował wiceprezydent USA Mike Pence.

(fot. Pavel Golovkin/Pool / Reuters)

Zapewnił, że Stany Zjednoczone gotowe są bronić sojuszników na Bliskim Wschodzie.

Pence, który przemawiał w konserwatywnym waszyngtońskim think tanku Heritage dodał, że jeżeli Iran przeprowadził w sobotę ataki na saudyjskie instalacje naftowe, aby zmusić prezydenta USA Donalda Trumpa do zrezygnowania z sankcji gospodarczych nałożonych na Teheran, to taka próba się nie powiedzie.

Również we wtorek w rozmowie z AFP przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział, że Stany Zjednoczone są pewne, iż sobotnie ataki zostały przeprowadzone z terytorium Iranu przy wykorzystaniu pocisków manewrujących, a nie - jak wcześniej podawano - dronów.

Waszyngton przygotowuje raport, który ma udowodnić te wstępne ustalenia i przedstawi go w przyszłym tygodniu wspólnocie międzynarodowej, a zwłaszcza europejskim partnerom i Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ - powiedział rozmówca AFP.

W poniedziałek Trump powiedział dziennikarzom, że USA mają wiele opcji, jeśli chodzi o reakcję na sobotnie ataki na saudyjskie rafinerie, ale zastrzegł, że nie obiecał Arabii Saudyjskiej ochrony.

Celem ataków były instalacje naftowe koncernu Aramco w Bukajk i Churajs na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Do ataków przyznał się wspierany przez Iran rebeliancki ruch Huti, walczący w Jemenie z siłami rządowymi; te z kolei wspiera koalicja pod przywództwem Arabii Saudyjskiej. Huti twierdzą, że do ataków użyli dronów.

Obawy o gwałtowny spadek podaży saudyjskiej ropy na światowe rynki i zapowiedzi amerykańskiej odpowiedzi na ataki spowodowały w poniedziałek wzrost cen ropy o około 15 proc.

We wtorek rząd w Rijadzie zapewnił inwestorów, że naprawa zniszczonych instalacji idzie szybciej niż przewidywano i przetwarzanie ropy będzie przebiegało w normalnym tempie już za dwa lub trzy tygodnie. Ceny ropy na Wall Street spadły nieco po tych zapewnieniach, ale inwestorzy obawiają się nadal, że dojdzie do kolejnych zakłóceń w dostawach surowca z Bliskiego Wschodu, co źle wpłynie na globalną gospodarkę - podaje Associated Press.

fit/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 oorim

Co tu dużo mówić... albo to prowokacja albo straszny wstyd dla USA i Saudów... tak ważna instalacja, tak pilnowana zaatakowana i uszkodzona... niech się najpierw sami ogarną zanim zaczną innych oskarżać i bombardować...

! Odpowiedz
8 23 mooooo

Skoro to irańskie rakiety i systemy obrony ich nie wykryły to Amerykanie i saudowie już w majty wala bo nikt nie wyślę lotniskowca ani nie zacznie żadnej wojny z Iranem bo ich rozniosą na strzępy ! Zamiast iść w zaparte i straszyć wojenka lepiej złagodzić sankcje dla Iranu

! Odpowiedz
11 6 tindala

słyszałem podobne relacje z Korei Północnej. Gościnni ludzie są wszędzie. A na rozkaz swoich władz poderżną Ci gardło.

! Odpowiedz
9 9 jes

Dlaczego jeszcze nie przeniosłeś się z Rsji do Krei Północnej?

! Odpowiedz
0 0 django odpowiada jes

jes, a ty czemu nie skoczyłeś jeszcze mostu?

! Odpowiedz
22 8 tindala

Iran prowokuje ośmielony brakiem reakcji po zajęciu brytyjskiego tankowca. Trump nic teraz nie zrobi bo ma za pasem wybory , a wojna z Iranem wymagająca zaangażowania dużego potencjału ludzkiego ( z nieuniknionymi stratami w żołnierzach) byłaby gwarancją przegranej. A zatem sankcje na Iran zostaną utrzymane, Saudowie zakupią w USA mnóstwo broni, a wschodnie trolle będą miały o czym pisać. A swoją drogą na kilka godzin przed wyborami w Izraelu Putin udzielił Natanjahu bezpośredniego wsparcia, deklarując wizytę w Izraelu już w styczniu i wychwalając więzy polityczno-gospodarcze między obu krajami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 26 znawca_inwestor

Trzeba było nie zrywać umowy nuklearnej z Iranem. Umowa z Persami zerwana, z Rosjanami o pociski dalekiego/ średniego zasięgu zerwana, z Chinami porozumienia handlowe zerwane, same problemy. Nie podoba się pokój, potrzebna jest wojna?

! Odpowiedz
13 29 search

Drony byly z Izraela a nie z Iraku gdzie kraj umeczony sankcjami i zakazem eksportu ropy nie moze nawet samolotow serwisowac a co dopiero produkowac drony. za atakiem stoi izrael

! Odpowiedz
3 24 abcx

USA zaatakuje Arabię Saudyjską za to że zaatakowała własne rafinerie? No to może być całkiem ciekawe :)

! Odpowiedz
5 20 open_mind

Pence jak dyżurny kolędnik już raz kolędował w Arabowie jak oni zrobili mielonkę (Spam) z dziennikarza Dżamal Chaszodżdżi w ambasadzie na terenie Turcji. Niech uważa aby jego na kichy nie przerobili, tym razem. Tak przy okazji to Trump ma rączki związane i poza okrzykami hurra i wpisami na Twittersie zrobić nic nie może. Trump durniem nie jest, i Żydowo go tak łatwo nie uwikła w kabałę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.