Pompeo udaje się do Rijadu, by omówić odpowiedź na ataki na rafinerie

2019-09-17 18:42
publikacja
2019-09-17 18:42

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo uda się jeszcze we wtorek do Rijadu, gdzie podejmie rozmowy na temat reakcji na sobotnie ataki na dwie rafinerie w Arabii Saudyjskiej - poinformował wiceprezydent USA Mike Pence.

/ fot. Pavel Golovkin/Pool / Reuters

Zapewnił, że Stany Zjednoczone gotowe są bronić sojuszników na Bliskim Wschodzie.

Pence, który przemawiał w konserwatywnym waszyngtońskim think tanku Heritage dodał, że jeżeli Iran przeprowadził w sobotę ataki na saudyjskie instalacje naftowe, aby zmusić prezydenta USA Donalda Trumpa do zrezygnowania z sankcji gospodarczych nałożonych na Teheran, to taka próba się nie powiedzie.

Również we wtorek w rozmowie z AFP przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział, że Stany Zjednoczone są pewne, iż sobotnie ataki zostały przeprowadzone z terytorium Iranu przy wykorzystaniu pocisków manewrujących, a nie - jak wcześniej podawano - dronów.

Waszyngton przygotowuje raport, który ma udowodnić te wstępne ustalenia i przedstawi go w przyszłym tygodniu wspólnocie międzynarodowej, a zwłaszcza europejskim partnerom i Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ - powiedział rozmówca AFP.

W poniedziałek Trump powiedział dziennikarzom, że USA mają wiele opcji, jeśli chodzi o reakcję na sobotnie ataki na saudyjskie rafinerie, ale zastrzegł, że nie obiecał Arabii Saudyjskiej ochrony.

Celem ataków były instalacje naftowe koncernu Aramco w Bukajk i Churajs na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Do ataków przyznał się wspierany przez Iran rebeliancki ruch Huti, walczący w Jemenie z siłami rządowymi; te z kolei wspiera koalicja pod przywództwem Arabii Saudyjskiej. Huti twierdzą, że do ataków użyli dronów.

Obawy o gwałtowny spadek podaży saudyjskiej ropy na światowe rynki i zapowiedzi amerykańskiej odpowiedzi na ataki spowodowały w poniedziałek wzrost cen ropy o około 15 proc.

We wtorek rząd w Rijadzie zapewnił inwestorów, że naprawa zniszczonych instalacji idzie szybciej niż przewidywano i przetwarzanie ropy będzie przebiegało w normalnym tempie już za dwa lub trzy tygodnie. Ceny ropy na Wall Street spadły nieco po tych zapewnieniach, ale inwestorzy obawiają się nadal, że dojdzie do kolejnych zakłóceń w dostawach surowca z Bliskiego Wschodu, co źle wpłynie na globalną gospodarkę - podaje Associated Press.

fit/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
oorim
Co tu dużo mówić... albo to prowokacja albo straszny wstyd dla USA i Saudów... tak ważna instalacja, tak pilnowana zaatakowana i uszkodzona... niech się najpierw sami ogarną zanim zaczną innych oskarżać i bombardować...
mooooo
Skoro to irańskie rakiety i systemy obrony ich nie wykryły to Amerykanie i saudowie już w majty wala bo nikt nie wyślę lotniskowca ani nie zacznie żadnej wojny z Iranem bo ich rozniosą na strzępy ! Zamiast iść w zaparte i straszyć wojenka lepiej złagodzić sankcje dla Iranu
tindala
słyszałem podobne relacje z Korei Północnej. Gościnni ludzie są wszędzie. A na rozkaz swoich władz poderżną Ci gardło.
jes
Dlaczego jeszcze nie przeniosłeś się z Rsji do Krei Północnej?
django odpowiada jes
jes, a ty czemu nie skoczyłeś jeszcze mostu?
tindala
Iran prowokuje ośmielony brakiem reakcji po zajęciu brytyjskiego tankowca. Trump nic teraz nie zrobi bo ma za pasem wybory , a wojna z Iranem wymagająca zaangażowania dużego potencjału ludzkiego ( z nieuniknionymi stratami w żołnierzach) byłaby gwarancją przegranej. A zatem sankcje na Iran zostaną utrzymane, Saudowie zakupią Iran prowokuje ośmielony brakiem reakcji po zajęciu brytyjskiego tankowca. Trump nic teraz nie zrobi bo ma za pasem wybory , a wojna z Iranem wymagająca zaangażowania dużego potencjału ludzkiego ( z nieuniknionymi stratami w żołnierzach) byłaby gwarancją przegranej. A zatem sankcje na Iran zostaną utrzymane, Saudowie zakupią w USA mnóstwo broni, a wschodnie trolle będą miały o czym pisać. A swoją drogą na kilka godzin przed wyborami w Izraelu Putin udzielił Natanjahu bezpośredniego wsparcia, deklarując wizytę w Izraelu już w styczniu i wychwalając więzy polityczno-gospodarcze między obu krajami.
znawca_inwestor
Trzeba było nie zrywać umowy nuklearnej z Iranem. Umowa z Persami zerwana, z Rosjanami o pociski dalekiego/ średniego zasięgu zerwana, z Chinami porozumienia handlowe zerwane, same problemy. Nie podoba się pokój, potrzebna jest wojna?
search
Drony byly z Izraela a nie z Iraku gdzie kraj umeczony sankcjami i zakazem eksportu ropy nie moze nawet samolotow serwisowac a co dopiero produkowac drony. za atakiem stoi izrael
abcx
USA zaatakuje Arabię Saudyjską za to że zaatakowała własne rafinerie? No to może być całkiem ciekawe :)
open_mind
Pence jak dyżurny kolędnik już raz kolędował w Arabowie jak oni zrobili mielonkę (Spam) z dziennikarza Dżamal Chaszodżdżi w ambasadzie na terenie Turcji. Niech uważa aby jego na kichy nie przerobili, tym razem. Tak przy okazji to Trump ma rączki związane i poza okrzykami hurra i wpisami na Twittersie zrobić nic nie może.Pence jak dyżurny kolędnik już raz kolędował w Arabowie jak oni zrobili mielonkę (Spam) z dziennikarza Dżamal Chaszodżdżi w ambasadzie na terenie Turcji. Niech uważa aby jego na kichy nie przerobili, tym razem. Tak przy okazji to Trump ma rączki związane i poza okrzykami hurra i wpisami na Twittersie zrobić nic nie może. Trump durniem nie jest, i Żydowo go tak łatwo nie uwikła w kabałę.

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki