USA: Ustawa Magnitskiego rozszerzona

Amerykański parlament przyjął przepisy rozszerzające na cały świat działanie tak zwanej Ustawy Magnitskiego, która pozwala na nałożenie sankcji na osoby łamiące prawa człowieka. Przepisy są częścią przegłosowanego przez Kongres budżetu sił zbrojnych USA.

Oryginalna Ustawa Magnitskiego została uchwalona przez Kongres pod koniec 2012 roku. Pozwalała ona na pozbawienie wiz do USA i zamrożenie środków finansowych osobom współodpowiedzialnym za śmierć Siergieja Magnitskiego - prawnika, który ujawnił nadużycia w rosyjskich służbach skarbowych. Grupa kongresmenów, w tym republikańscy senatorowie John McCain i Ben Cardin przeforsowała możliwość rozszerzenia tych sankcji na inne przypadki łamania praw człowieka - zarówno w Rosji, jak i w innych krajach świata.

Przełomowy charakter dołączonych do budżetu obronnego przepisów zwanych "Globalną Ustawą Magnitskiego" polega na tym, że w przeszłości Stany Zjednoczone nakładały sankcje głównie na rządy poszczególnych krajów lub organizacje. Nowe prawo pozwala na nałożenie ich na pojedyncze osoby. Globalna Ustawa Magnitskiego wejdzie w życie po podpisaniu przez Baracka Obamę. Biały Dom odmówił odpowiedzi na pytanie, jaką decyzję podejmie prezydent Stanów Zjednoczonych.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngtonmcm/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 ~Magnitski

...gdy ta ustawa obejmie też Stany Zjednoczone , to pełna zgoda będzie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil