USA: Ukraina zaczęła realizować ustalenia Genewy

Ukraina zaczęła realizować ustalenia z Genewy, w tej ocenie różnimy się z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem - zaznaczył doradca prezydenta USA Ben Rhodes. Dodał, że jeśli nie będzie postępu ws. Ukrainy, USA nałożą kolejne sankcje na Rosję.

"Widzimy, że ukraińskie władze zaczęły wypełniać zobowiązania z Genewy, i tu się różnimy w stosunku do tego, co mówił dziś minister spraw zagranicznych Ławrow" - powiedział Rhodes, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Baracka Obamy, na poniedziałkowym briefingu dla zagranicznych korespondentów w Waszyngtonie.

Jako przykład podał postępy, jakie ukraińskie władze poczyniły w sprawie amnestii dla protestujących na wschodzie Ukrainy, oraz zobowiązania premiera i prezydenta Ukrainy w sprawie większych praw językowych dla osób rosyjskojęzycznych. "Przedstawili też pewne pomysły dotyczące decentralizacji władzy i reformy konstytucyjnej, które mogłyby doprowadzić do konstruktywnych rezultatów" - dodał Rhodes.

Odnosząc się do incydentu, do którego doszło w niedzielę nad ranem w pobliżu Słowiańska na wschodzie Ukrainy, Rhodes powiedział, że USA wciąż analizują, co się stało. W strzelaninie niedaleko Słowiańska, kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów, zginęły co najmniej trzy osoby. Rosyjski MSZ o atak oskarżył uzbrojonych ludzi z ukraińskiego Prawego Sektora, który temu kategorycznie zaprzecza

"Mapa drogowa, jaka została nakreślona w Genewie, wymaga, by prorosyjskie siły zajmujące budynki w niektórych miastach na wschodzie Ukrainy złożyły broń i opuściły te gmachy. Tak długo, jak tam są, ryzyko tego typu konfrontacji jest poważne" - powiedział Rhodes. "Chcemy, by porozumienie z Genewy zostało wdrożone, ale by to się stało, te grupy muszą opuścić budynki" - powtórzył.

Pytany, czy USA wprowadzą kolejną serię sankcji wobec Rosji, podkreślił, że "najlepiej by było, gdyby to nie było potrzebne - gdybyśmy widzieli redukcję napięć i poszanowanie ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej".

"Będziemy kontynuowali nakładanie sankcje tylko, jeśli dalej będziemy świadomi tego typu destabilizacji na wschodniej Ukrainie. I zrobimy to, jeśli nie będzie postępu w najbliższych dniach" - zapewnił.

Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że Kijów poważnie narusza porozumienie z Genewy, zawarte w ubiegłym tygodniu między Rosją, USA, UE a Ukrainą w celu uregulowania kryzysu ukraińskiego. "Porozumienie z Genewy nie tylko nie jest przestrzegane, ale kroki, które są podejmowane, zwłaszcza przez tych, którzy przejęli władzę w Kijowie, poważnie je naruszają" - oświadczył Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie. Podkreślił, że atak w pobliżu Słowiańska jest przestępstwem i pokazuje, iż Kijów nie chce kontrolować ekstremistów.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

NOWAGALA 0,9200 21,9%
OTLOG 5,4500 16,0%
IDMSA 1,0300 10,8%
ABMSOLID 0,3500 -12,5%
SLEEPZAG 0,9300 -9,7%
INDYKPOL 55,0000 -8,3%
Akcje: 112 wzrosło, 188 spadło, 68 bez zmian.
Wolumen: 53 942 021 akcji, obrót: 926 227 596 zł
Aktualizacja: 2019-07-17 17:04:49