USA: Departament Stanu poinformował o rozmowach Mike'a Pompeo z Kim Jong Czolem

Departament Stanu USA poinformował w piątek, że sekretarz stanu Mike Pompeo i wysoki rangą urzędnik Korei Północnej Kim Jong Czol odbyli owocne rozmowy na temat wysiłków obu krajów zmierzających do likwidacji nuklearnego arsenału północnokoreańskiego reżimu. Wcześniej podobne rozmowy odbyły się w Białym Domu.

Według informacji Departamentu Stanu po spotkaniu Pompeo z Kim Jong Czolem doszło do "produktywnych" rozmów na poziomie roboczym dyplomatów obu krajów. Departament poinformował również, że specjalny przedstawiciel USA ds. Korei Płn. Stephen Biegun w ten weekend uda się do Szwecji na międzynarodową konferencję poświęconą Korei Północnej.

Wcześniej w piątek Kim Jong Czol spotkał się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem a rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders poinformowała, że USA czynią postępy w rozmowach z Koreą Płn. na temat denuklearyzacji, ale utrzymują sankcje wobec tego kraju.

Biały Dom poinformował także, iż Trump planuje przeprowadzenie drugiego spotkania na szczycie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem pod koniec lutego. Miejsce tego spotkania ma zostać podane w późniejszym terminie.

Po zeszłorocznym szczycie w Singapurze Kim Dzong Un zadeklarował dążenie do denuklearyzacji, ale do tej pory w tej sprawie osiągnięto znikome postępy. W negocjacjach nastąpił impas i Stany Zjednoczone wznowiły kontakt z Koreą Płn. po noworocznym orędziu północnokoreańskiego dyktatora, w którym wyraził on gotowość do spotkania z Trumpem. (PAP)

zm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil