REKLAMA

URE zatwierdził taryfę Polskiej Spółki Gazownictwa, stawki dystrybucyjne w górę o 3,6 proc.

2021-01-13 13:48
publikacja
2021-01-13 13:48
Pexels

Prezes URE zatwierdził taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych Polskiej Spółki Gazownictwa. Wzrost stawek opłat sieciowych stosowanych do rozliczeń z odbiorcami wyniesie średnio 3,6 proc. - podał PGNiG w komunikacie. Termin obowiązywania nowej taryfy upływa z dniem 31 grudnia 2021 roku.

Zgodnie z przepisami, taryfa dystrybucyjna powinna zostać wprowadzona do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż 45 dni od dnia jej opublikowania przez Prezesa URE.

Jak podał URE w komunikacie prasowym, w konsekwencji kompleksowe rachunki dla odbiorców w gospodarstwach domowych - tj. łącznie za gaz i jego dostawę - wzrosną od ok. 1,2 do 1,5 proc. (po uwzględnieniu zatwierdzonej taryfy PSG oraz taryfy PGNiG Obrót Detaliczny).

"Oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z tego paliwa głównie w celu przygotowywania posiłków (tzw. +kuchenkowicze+, grupa taryfowa W-1.1.), zapłacą średnio o ok. 31 groszy więcej miesięcznie. Odpowiednio więcej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o ok. 3,17 zł więcej miesięcznie" - napisano w komunikacie URE.

PSG jest spółką w pełni zależną od PGNiG i krajowym dystrybutorem gazu. Obsługuje blisko 7 mln odbiorców w całym kraju.

Ceny gazu w zatwierdzonych przez prezesa URE trzech ostatnich taryfach sprzedawcy PGNiG OD ulegały obniżeniu: od stycznia 2020 r. o 2,9 proc., od lipca 2020 r. o 10,6 proc., a od stycznia 2021 r. - o kolejne 4,5 proc. (PAP Biznes)

doa/ pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
sel
Gaz tanieje od 8 lat a rachunki z roku na rok coraz wyższe? to w końcu tańszy JEST TEN GAZ Z USA CZY 2 RAZY DROŻSZY?
macierz
I tak póki co ludzie w Europie mają szczęście, że Gazprom pompuje tani gaz, w tej chwili, średnie ceny od Gazpromu w Europie to ok 200 dol za tysiąc m3, np w Azji, gdzie nie ma rur Gazpromu, ceny na LNG dochodzą nawet do 1200 dol za tysiąc m3 gazu, taki duży jest popyt, że rosyjskie gazowce jeden za drugim transportują I tak póki co ludzie w Europie mają szczęście, że Gazprom pompuje tani gaz, w tej chwili, średnie ceny od Gazpromu w Europie to ok 200 dol za tysiąc m3, np w Azji, gdzie nie ma rur Gazpromu, ceny na LNG dochodzą nawet do 1200 dol za tysiąc m3 gazu, taki duży jest popyt, że rosyjskie gazowce jeden za drugim transportują gaz do Azji, Europę omijają z daleka, Arktyka pozwala nawet teraz zimą na transport bez udziału lodołamaczy, jak tak dalej pójdzie, w kilka miesięcy firmy odbiją sobie straty z zeszłego roku, a to jest też ostrzeżenie dla Europy, bo te ceny mogą zawitać też do Europy, jak nie oprzytomnieje.
_merit
LNG (ang. liquefied natural gas) to gaz ziemny w ciekłym stanie skupienia, tj. w temperaturze poniżej -162 °C ... co ma piernik do wiatraka?
macierz odpowiada _merit
O co ci chodzi?
sel
Całe to embargo na rurociąg w Bałtyku to jest na rękę Rosji, może mniej sprzedawać po niskich cenach..a więcej i drożej do Azji..
_merit
Polski Ehud Olmert sika ciepłym moczem na ceny gazu w Polsce, gdyż obecnie jest najlepiej zarabiającym polskim emigrantem, a za kilka lat będzie otrzymywać najwyższą emeryturę jaką ZUS kiedykolwiek wypłacał.

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki