REKLAMA

URE podtrzymuje, że giełda gazu ruszy w tym roku

2012-06-25 15:10
publikacja
2012-06-25 15:10

Urząd Regulacji Energetyki podtrzymuje, że obrót gazem na giełdzie gazu jest możliwy w IV kwartale tego roku, a Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest gotowe dostarczyć na rynek giełdowy 100 mln m sześc. gazu. Realistyczne jest również, że ceny gazu w części segmentu przemysłowego zostaną uwolnione od 1 stycznia 2013 roku - ocenia prezes URE Marek Woszczyk.

"Trwa konstruktywna współpraca pomiędzy regulatorem, Towarową Giełdą Energii, Gaz-Systemem oraz PGNiG w kwestii handlu gazem na giełdzie. Pozwala mi to myśleć o możliwości rozpoczęcia tego procesu już w IV kwartale tego roku. Mówimy o wielkości rzędu 100 mln m sześc., jakie PGNiG jest w stanie dostarczyć na ten rynek. Odebrałem ze strony PGNiG deklarację animowania obrotu giełdowego gazem właśnie w IV kwartale. W tej chwili TGE oczekuje od Komisji Nadzoru Finansowego na zatwierdzenie regulaminu funkcjonowania giełdy gazu" - poinformował w rozmowie z dziennikarzami Woszczyk.

"Do urzędu wpłynęła do zatwierdzenia nowa instrukcja ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej od Gaz-Systemu, która zawiera wszystkie komponenty niezbędne do uruchomienia obrotu giełdowego gazem w IV kwartale. Myślę, że zatwierdzenie tej instrukcji będzie szybkie, jeszcze w pierwszej połowie lipca. Instrukcja była konsultowana, więc myślę, że nie powinno być żadnego problemu. Czynnikiem ryzyka, jest brak nowego rozporządzenia taryfowego dla paliw gazowych, którego wydanie należy do ministra gospodarki. Mam nadzieję, że ukaże się w lipcu" - dodał.

Prezes URE podkreślił również, że uruchomienie giełdy gazu jest koniecznym elementem Programu Uwolnienia Gazu.

"Uwolnienie cen gazu dla segmentu przemysłowego jest nadal realne od 1 stycznia 2013 roku. Dziś wydaje się, że nie dla całego segmentu odbiorców przemysłowych, ale co najmniej dla rynku hurtowego. Uwolnienie rynku gazu w segmencie odbiorcy przemysłowego będzie zależało o tego, jak ten rynek będzie funkcjonował, jakie będą pierwsze doświadczenia z obrotem na giełdzie gazu" - powiedział Woszczyk

"Regulator jest zobligowany do przeprowadzenia odpowiednich badań rynku i zakładam, że decyzja o uwolnieniu będzie pozytywna" - dodał. (PAP)

bg/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki