UOKiK: zmowa cenowa na rynku sprzętów biurowych

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Fellowes Polska, która mogła przez wiele lat narzucać sklepom ceny sprzętu biurowego - poinformował w środę urząd.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Fellowes Polska jest autoryzowanym dystrybutorem produktów firmy Fellowes – producenta m.in. niszczarek do papieru, laminatów i bindownic.

UOKiK przeprowadził przeszukanie w siedzibie spółki; zdobył dowody świadczące o możliwości zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję, w tym zmowy cenowej.

"Wszcząłem postępowanie w sprawie zmowy cenowej przeciwko spółce Fellowes Polska. Mamy dowody, że przedsiębiorca już od 2011 r. narzucał swoim kontrahentom minimalne ceny odsprzedaży urządzeń biurowych w internecie" - wyjaśnił cytowany w komunikacie prezes urzędu Tomasz Chróstny. Dodał, że zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy mogli przez to płacić więcej za sprzęt biurowy tej firmy niż w warunkach uczciwej konkurencji.

Z dokumentów, które zdobył UOKiK wynika, że oprócz ustalania cen, mogło też dojść do "dyscyplinowania sprzedawców, którzy chcieli sprzedawać produkty taniej, za co groziło im odebranie rabatów".

Według urzędu zmowy cenowe należą do najpoważniejszych naruszeń konkurencji. Powodują, że konsumenci nie mają możliwości tańszego zakupu produktów niż po cenach ustalonych z góry. Zgodnie z prawem, jak podkreślił UOKiK, każdy sprzedawca powinien samodzielnie ustalać ceny, w oparciu o własny rachunek ekonomiczny.

"Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy" - wskazał UOKiK.

Przypomniał, że sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar - tzw. leniency. Daje on przedsiębiorcy, a także menadżerom, którzy uczestniczą w nielegalnym porozumieniu, szansę zyskania statusu „świadka koronnego” i całkowite uniknięcie kary pieniężnej lub jej obniżenie. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 wjagus

Produkuję niszczarki i nie pozwalam dystrybutorom na sprzedawanie ich po cenach niższych niż określone. Co w tym jest złego? Jeśli są za drogie, to chyba są jeszcze inni producenci? Proponuję wszcząć postępowanie wobec McDonalds, bo tam to WSZYSTKO jest w tych samych cenach.
To jest parszywe utrudnianie życia, a nie walka o dobro konsumenta. Na uczciwym wolnym rynku żaden UOKiK nie byłby potrzebny

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 oorim

Firma nie ma kontroli nad ceną swojego produktu... co za skandal...

! Odpowiedz
2 1 dziki_losos

Fellowes - ta firma produkuje niszczarki. Nie zdziwiłbym się, gdyby dowody w tej sprawie w postaci dokumentów gdzieś, ekhm, zniknęły...

! Odpowiedz
0 1 wjagus

boki zrywać...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne