REKLAMA

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko operatorowi giełdy kryptowalut

2023-01-12 09:23
publikacja
2023-01-12 09:23

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Good Solution Investments Limited, operatorowi giełdy kryptowalut Kanga Exchange pod zarzutem rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty KNF i polskim pochodzeniu serwisu – poinformował UOKiK.

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko operatorowi giełdy kryptowalut
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko operatorowi giełdy kryptowalut
fot. Maciej Łuczniewski / / FORUM

Jak poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Kanga Exchange jest giełdą kryptowalut, "która na swojej stronie internetowej zapewniała, że jej +model biznesowy+ posiada aprobatę Komisji Nadzoru Finansowego". Po zawiadomieniu przez KNF o rozpowszechnianiu nieprawdziwej informacji, Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów i postawił zarzuty operatorowi giełdy, spółce Good Solution Investments Limited.

"Giełda kryptowalut Kanga Exchange nigdy nie dostała aprobaty, na którą się powołuje. Co więcej, jej działalność nie podlega nadzorowi ani ocenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podawanie takiej informacji mogło wprowadzać konsumentów w błąd co do legalności i bezpieczeństwa dokonywanych operacji oraz w sposób nieuprawniony uwiarygadniać przedsiębiorcę na tle innych podmiotów" – stwierdził Prezes UOKiK.

Jak wskazał Urząd, rynek kryptowalut i kryptoaktywów nie posiada szczególnej regulacji, ponieważ nie jest częścią rynku finansowego w rozumieniu przepisów. Na stronie KNF znajduje się Ostrzeżenie o ryzykach związanych z nabywaniem oraz z obrotem kryptoaktywami – przekazano. Dodano, że z ustaleń Prezesa UOKiK wynika, że informacja o rzekomej aprobacie miała być rozpowszechniana na stronach kanga.exchange i kangakantor.pl.

Postawiono również zarzut odnośnie promowania Kanga Exchange poprzez użycie sformułowania, że jest ona "polską giełdą kryptowalut". Jak przekazał Urząd, operatorem serwisu Kanga Exchange jest Good Solution Investments Limited w Belize, a zgodnie z regulaminem, prawem właściwym dla umów z użytkownikami również jest prawo w Belize. W opinii Prezesa UOKiK, fakt, że osobą uprawnioną do reprezentacji spółki jest obywatel Polski, nie uzasadnia rozpowszechniania informacji o polskim pochodzeniu produktu.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Wskazywanie nieprawdziwego pochodzenia spółki wprowadza konsumentów w błąd i może mieć wpływ na ich decyzje finansowe. Kwestionowany zapis o +polskiej giełdzie kryptowalut+ ma uwierzytelnić działalność serwisu. Gdyby konsumenci od razu wiedzieli, że prawo polskie nie jest prawem właściwym do wykonania umowy ze spółką, mogliby wziąć pod uwagę ryzyka ekonomiczno-prawne i nie zdecydować się na skorzystanie z oferowanych usług" – stwierdził Prezes Urzędu.

Jeśli zarzuty w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów się potwierdzą, Good Solution Investmenst Limited grozi kara do 10 proc. obrotu – poinformował UOKiK. Dodano, że spółka widnieje też na liście ostrzeżeń KNF w związku z funkcjonowaniem strony kanga.exchange z uwagi na możliwość popełnienia przestępstwa, a sprawę bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie. (PAP)

ra/ je/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
gordon-gekko
Ciekawe co na to Phil Konieczny i inni guru z YT
andrzey_
Jest pewien cykl życia marki takich osób. Przykład Phila. Jak zajmował się tylko bezpieczeństwem w IT to był ceniony, jednak na fali popularności wszedł niepotrzebnie w inne obszary.
inwestor.pl
Jak to co powie, że macie kupować na kredyt i będzie dobrze. To, że nie dodaje, że będzie dobrze dla niego, a nie dla klientów to już tylko drobne niedopowiedzenie.
wizytator
Phil się przerzucił na mentoring teraz. On już jest zarobiony na krypto. Teraz wam da zarobić, taki fajny jest.. Gość ma poukładane w głowie trzeba przyznać, ale i grabić do siebie też potrafi.
barttek
Phil zapewne jest już w drodze do Niebiańskiej Jerozolimy...

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki