REKLAMA

UOKiK odpowiada na zarzuty ws. kontroli: jesteśmy, by chronić uczciwych graczy rynkowych, a konsumentom dawać wybór

2021-05-06 11:20
publikacja
2021-05-06 11:20
UOKiK odpowiada na zarzuty ws. kontroli: jesteśmy, by chronić uczciwych graczy rynkowych, a konsumentom dawać wybór
UOKiK odpowiada na zarzuty ws. kontroli: jesteśmy, by chronić uczciwych graczy rynkowych, a konsumentom dawać wybór
fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

Jesteśmy po to, by chronić uczciwych graczy rynkowych, a konsumentom dawać wybór - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny w odpowiedzi na zarzuty Rady Przedsiębiorczości dotyczące przebiegu kontroli prowadzonych przez urząd w firmach. Dodał, że UOKiK jest otwarty na dialog i spotkania.

Rada Przedsiębiorczości w swoim stanowisku podała, że odbiera niepokojące sygnały wskazujące, iż jakość niektórych działań podejmowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) budzi zastrzeżenia oraz w sposób nieproporcjonalny utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej, jednocześnie nie przyczyniając się do efektywności kontroli.

Według Rady chodzi m.in. przewlekłość toczonych postępowań, brak właściwego dialogu z kontrolowanym przedsiębiorcą przejawiający się np. w braku wyjaśnień czy nagłym i powtarzającym się odwoływaniu spotkań, posługiwanie się, bez wyjaśnienia, nieznanymi adresatowi określeniami oraz wskaźnikami czy żądanie wielu szczegółowych informacji, niekiedy o wieloletnim horyzoncie czasowym, bez uwzględniania racjonalnych nakładów pracy i czasu po stronie podmiotu, który ma przekazać informacje.

Rada zarzuca ponadto urzędowi antymonopolowemu, wyznaczanie krótkich terminów na udzielenie odpowiedzi w postępowaniach wyjaśniających, wydłużanie terminów przez UOKiK - na wniosek podmiotu - jednakże w sposób dowolny i bez uzasadnienia.

Jak wskazał szef UOKiK w odpowiedzi na zarzuty Rady Przedsiębiorczości, ochrona konkurencji nigdy nie była łatwa. "W czasach pandemii i związanych z nią ograniczeń wymaga od nas zdwojonego wysiłku, aby silni gracze nie nadużywali swojej siły rynkowej kosztem słabszych konkurentów" - zaznaczył.

Wyjaśnił, że Urząd ma wypracowane od lat sposoby działania i procedowania. "Tam, gdzie jest przestrzeń do rozwiązań ugodowych, sięgamy po działania miękkie i zobowiązania, stawiając na dialog i uzgadnianie z przedsiębiorcą wyboru sposobów naprawy tego, co było nieuczciwe" - wskazał.

Jak dodał, świadczą o tym liczby. "Ubiegły rok to 433 działania miękkie oraz 15 decyzji zobowiązujących (czyli takie, w których nie są nakładane kary finansowe) na 96 decyzji wydanych ogółem w takich obszarach jak ochrona konkurencji, przewaga kontraktowa i ochrona konsumentów" - podał.

Podkreślił, że UOKiK jest otwarty na dialog i spotkania, które prowadzą do wypracowania najlepszych rozwiązań. "Szanujemy każdy głos i propozycje rozwiązań, jednocześnie nie ma przyzwolenia na działanie antyrynkowe czy antykonsumenckie" - zaznaczył.

"Jesteśmy po to, by chronić uczciwych graczy rynkowych, a konsumentom dawać wybór" - podkreślił Chróstny.

Szef UOKiK zaznaczył, że każdy wpływający sygnał czy zawiadomienie o nieprawidłowości jest zawsze traktowany z najwyższą uwagą. "Zostaliśmy do tego powołani i nie ulegniemy presji, także izb branżowych zrzeszających przedsiębiorców, których nieuczciwe praktyki godzące w konsumentów lub uczciwą konkurencję spotkały się z naszą słuszną reakcją" - wskazał.

Dodał, że zachęca organizacje branżowe, aby były partnerami w dialogu, poszukującymi mechanizmów wspierania uczciwych praktyk i reguł rynkowych, nie zaś ochrony podmiotów, które nieuczciwie nadużywają swojej siły rynkowej.

"Wszystkim, którzy chcieliby wpływać na nasze decyzje i wywoływać presję niepodejmowania przez nas aktywności chroniących konsumentów, uczciwych przedsiębiorców i polską gospodarkę, przypominam myśl Ludwiga Erharda (niemiecki polityki i ekonomista - PAP): dzięki konkurencji systemy gospodarcze realizują swój jedyny cel: służą ludziom" - podkreślił.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
langdon25
Panie Chrustny - tak naprawdę to jesteście po to służyć PiS-owi - dowiodła tego zgoda na przejęcie przez mafiosa Omajtka wydawnictwa Polska Presse.

Teraz czytelnicy lokalni są zdani tylko na wydawnictwo PiS - nie mają żadnego innego wyboru - a w tytule artykułu są pana słowa że dajecie konsumentom wybór .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki