REKLAMA
DZIEŃ UE

UOKiK sprawdza producentów frytek i chipsów. Chodzi o działania wobec dostawców ziemniaków

2023-06-01 09:16
publikacja
2023-06-01 09:16

Frytki i chipsy na cenzurowanym. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza praktyki głównych producentów wyrobów ziemniaczanych wobec dostawców ich głównego składnika, czyli ziemniaków. Chodzi m.in. o warunki realizacji dostaw i zasady ustalania wynagrodzenia dla rolników.

UOKiK sprawdza producentów frytek i chipsów. Chodzi o działania wobec dostawców ziemniaków
UOKiK sprawdza producentów frytek i chipsów. Chodzi o działania wobec dostawców ziemniaków
fot. PrzemoN / / Shutterstock

UOKiK sprawdza w postępowaniach wyjaśniających sześć podmiotów: Farm Frites Poland, Frito Lay Poland, Iglotex, Intersnack Poland, McCain Poland oraz The Lorenz Bahlsen Snack-World.

Jak wskazano w komunikacie urzędu, z informacji uzyskanych przez Prezesa UOKiK wynika m.in., że wynagrodzenie za dostarczane ziemniaki może być ustalane w oparciu o nieprzejrzyste kryteria, dające nabywcom możliwość arbitralnego obniżenia jego wysokości, co może stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

"W ramach postępowań UOKiK sprawdzi przede wszystkim, czy prawa i obowiązki są równomiernie rozłożone między obie strony umowy. W szczególności dotyczy to warunków realizacji dostaw, zasad ustalania wynagrodzenia dla rolników, w tym jego poszczególnych składowych oraz warunków badań jakościowych dostarczanego surowca, jak również stosowania kar umownych" - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK przypomniał, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za stosowanie niezgodnych z prawem praktyk przedsiębiorcy grozi kara do 3 proc. jego rocznego obrotu.

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zoomek
Dlaczego tylko 3% rocznego obrotu?
I DO KOGO trafią te pieniądze???

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki