REKLAMA
WEBINAR

UOKiK skontrolował zabawki dla dzieci i zakwestionował sporo z nich

2022-12-02 11:21
publikacja
2022-12-02 11:21

Spośród 85 modeli zabawek skontrolowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionowano 20 proc. modeli zabawek dźwiękowych, 35 proc. zabawek pociskowych i 58 proc. tablic manipulacyjnych dla dzieci do 3 lat – wynika z piątkowego komunikatu UOKiK.

UOKiK skontrolował zabawki dla dzieci i zakwestionował sporo z nich
UOKiK skontrolował zabawki dla dzieci i zakwestionował sporo z nich
fot. Nomad_Soul / / Shutterstock

"Dbamy o to, by zabawki, które trafiają do rąk najmłodszych konsumentów, były bezpieczne. Przez cały rok sprawdzamy je, weryfikujemy ich oznakowanie i certyfikaty bezpieczeństwa oraz badamy ich konstrukcję – wymiary, obecność małych części, poziom głośności, jak również rwiemy, palimy, zgniatamy i zrzucamy z wysokości – innymi słowy, robimy ekstremalne próby ich używania" – przekazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie urzędu.

Jak wynika z przeprowadzonych kontroli, na 51 modeli zabawek dźwiękowych zakwestionowano 10 z nich (20 proc.). W połowie przypadków stwierdzono zbyt dużą głośność, za małe części lub łatwy dostęp do wypełnienia zabawki. Kolejne pięć wad dostrzeżono w oznakowaniu w postaci braku instrukcji, sprzecznych ostrzeżeń lub błędnych oznaczeń producenta w deklaracji zgodności.

Wśród 20 zabawek pociskowych w 7 stwierdzono nieprawidłowości konstrukcyjne (35 proc.). UOKiK zakwestionował je pod kątem zbyt dużej siły rażenia pocisku, za małych części lub ostrych krawędzi i zakończeń.

Spośród tablic manipulacyjnych zakwestionowano 8 na 14 modeli, z zastrzeżeniem, że pojedyncza zabawka mogła mieć więcej niż jedną niezgodność – poinformował Urząd. W 7 przypadkach chodziło o za małe części, za długie linki, ostre krawędzie i zakończenia oraz zbyt dużą głośność. W trzech przypadkach formalne zastrzeżenia dotyczyły nieprawidłowo wystawionej deklaracji zgodności, sprzecznych ostrzeżeń oraz braku instrukcji.

W ocenie prezesa UOKiK na rynku dostępne jest coraz więcej grzechotek, szumiących pluszaków i podobnych zabawek dźwiękowych, które nie budzą zastrzeżeń. Dodał, że niezgodności konstrukcyjne w przypadku modeli pociskowych pozostają na niezmiennym poziomie i dotyczą przede wszystkim zabawek importowanych. "Po raz pierwszy przetestowaliśmy tablice manipulacyjne dla dzieci poniżej 3. roku życia i niestety, ponad połowa z nich była wadliwa" – stwierdził.

Urząd poinformował, że po zidentyfikowaniu nieprawidłowości przedsiębiorcy podejmowali działania naprawcze oraz informowali o nich konsumentów. Prezes UOKiK wszczął 13 postępowań administracyjnych o wycofanie produktów, a trzy wnioski są w trakcie analiz.

UOKiK poradził, że celem wybrania bezpiecznej zabawki należy: sprawdzić, czy ma znak CE; dostosować ją do wieku dziecka; uważać na małe części; sprawdzić, czy nie jest za głośna oraz czy nie ma ostrych krawędzi lub sztywnych, wystających elementów; zwrócić uwagę na solidność wykonania; przeczytać instrukcję i ostrzeżenia. W razie zastrzeżeń co do bezpieczeństwa, istnieje możliwość zgłoszenia danego produktu do Inspekcji handlowej – poinformował Urząd. (PAP)

ra/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (5)

dodaj komentarz
zoomek
Palą zabawki - to normalna zabawa przewiduje palenie zabawek?
karbinadel
A co z zabawkami dla dorosłych? :)
zoomek
Testuj i wydawaj certyfikaty.
forfun
gdzie spis zakwestionowanych towarów ??? !!!!!

to pozoracja działań
herflk
Proszę na dole masz wykaz w pliku excel ze spisem i zdjęciami produktów.
https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=19104

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki