REKLAMA

UOKiK ruszył na łowy. Na celowniku sklepy spożywcze

2022-01-26 06:53
publikacja
2022-01-26 06:53
UOKiK ruszył na łowy. Na celowniku sklepy spożywcze
UOKiK ruszył na łowy. Na celowniku sklepy spożywcze
fot. Bee Bonnet / / Shutterstock

Od poniedziałku inspektorzy handlowi sprawdzają w sklepach ceny – informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna”. Powód: planowana od 1 lutego obniżka VAT na żywność z 5 proc. do 0 proc.

"Monitoring cen przeprowadzony w tym tygodniu ma być podstawą do oceny, czy sklepy zastosowały się i w jakim zakresie do wytycznych dotyczących obniżki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe" – tłumaczy na łamach "DGP" rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch, dodając, że ceny będą podlegały kontroli raz na tydzień do czasu obowiązywania preferencyjnej stawki.

Przyznaje też, że monitoring ma swoje uzasadnienie. W piątek mają zostać opublikowane wyniki podobnych badań przeprowadzonych na rynku paliw w związku z obniżką VAT z 23 proc. do 8 proc. pod koniec 2021 r. "Nie mogę ujawnić ich wyników. Mogę jedynie powiedzieć, że zostały wykryte nieprawidłowości. Nie wszystkie sieci od razu zastosowały się do nowych wytycznych" – tłumaczy Małgorzata Cieloch.

ktl/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
carlito1
Będą kontrolować drobnice... Bo w Biedronce nawet za próg nie wejdą..
lancealot
Proponuje od razu rozstrzeliwać pazernych sklepikarzy przez komisjo robotniczo chłopskie, tfu chciałem powiedzieć przez komisje bezrobotnych beneficjentów MOPSów z 300+ 500+, 12000+ i emerytów.
Paragraf się znajdzie.
anty12
Przyjdzie milicjant z UOKiK i bedzei robic straszonko + :D Nie moge doczekac sie filmikow na YT jakk beda uciekac ze sklepu, jak sanepic z restauracji :D
karbinadel
VAT - 5%, inflacja +10%. Brawo PiS!
szprotkafinansjery
Kiedy kartki, czekam z niecierpliwością!
fiat126p
Nie będzie kartek tylko bony dla wybranych i przymus przyjmowania ich przez sklepy. Jeżeli sklep nie umieści propagandy rządowej (informacji o zmianie podatku) to nie dostanie zwrotu pieniędzy za zrealizowane bony... Po tym jak Sejm po raz kolejny odrzuci poprawki Senatu.
wizytator
Kontrolować te mendy, bo w tym kraju jak za morde nie weźmiesz to nikt prawa nie uszanuje.
itso_sprzezenie
opresyjne organy państwa to jest skandal a monopolistów i korporacji nie ruszą prawdziwych oszustów
duck_killer
Jedyne co mogą skontrolować to czy na paragonach drukują 0% VAT.

Każda inna próba wpłynięcia na cenę będzie nielegalna, tak jak covidowe kontrole sanepidu.
ameba1
Co za komuna, ja pier.... ! Jak właściciel sklepu chce, to niech i chleb sprzedaje za milion złotych! Oczywiście nikt by nie kupił, a poszedł tam gdzie jest taniej. Gdyby właściciel się upierał przy takich cenach, to by nic nie sprzedał i w końcu dojechałyby go długi. Taka magia prawdziwego kapitalizmu, a tymczasem u nas komuna wjeżdża Co za komuna, ja pier.... ! Jak właściciel sklepu chce, to niech i chleb sprzedaje za milion złotych! Oczywiście nikt by nie kupił, a poszedł tam gdzie jest taniej. Gdyby właściciel się upierał przy takich cenach, to by nic nie sprzedał i w końcu dojechałyby go długi. Taka magia prawdziwego kapitalizmu, a tymczasem u nas komuna wjeżdża cała na biało. Absurd!

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki