REKLAMA

UOKiK przetestował kubki termiczne

2021-07-26 15:13
publikacja
2021-07-26 15:13
UOKiK przetestował kubki termiczne
UOKiK przetestował kubki termiczne
/ UOKiK

Pojemność deklarowana przez producenta nie zawsze pokrywa się z tą rzeczywistością - wynika z testu kubków termicznych przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wszystkie sprawdzone produkty okazały się szczelne, gorzej wypadł test wytrzymałości.

UOKiK przetestował 10 modeli kubków termicznych. Sprawdził m.in., jak radzą sobie z utrzymywaniem temperatury napoju, jak funkcjonalne jest ich zamknięcie oraz czy są szczelne i wytrzymałe na upadki.

"Nie wszyscy producenci informują o parametrach, które z punktu widzenia konsumenta są niezbędne do podjęcia optymalnej decyzji o zakupie produktu. Kontynuujemy zatem edukacyjny cykl badań +UOKiK testuje+ i tym razem bierzemy pod lupę kubki termiczne" – podkreślił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Do badań wytypowano modele kubków termicznych na podstawie rozeznania rynku przeprowadzonego przez Inspekcję Handlową. Testy wykonali pracownicy laboratorium UOKiK w Bydgoszczy, które posiada akredytację zgodną z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018. Wszystkie modele kubków były sprawdzane przy użyciu tych samych urządzeń, w taki sam sposób i w tych samych warunkach. Kubki przeszły w sumie 228 testów, podczas których uzyskano 904 wyniki cząstkowe - podał Urząd.

Po napełnieniu kubków do górnej krawędzi, zakręceniu i zamknięciu, okazało się, że w dwóch modelach ilość napoju deklarowana przez producenta nie mieści się. Wszystkie badane kubki były szczelne, a po wykonaniu 600 cykli otwierania i zamykania ich funkcjonalność nie pogorszyła się. Wszystkie okazały się też odporne na mycie w zmywarce.

Temperatura gorącej wody w kubkach po 6 godzinach wynosiła od 29 do 61°C, z kolei zimnej od 10 do 19°C (przy temperaturze początkowej 6°C). W 9 na 10 badanych kubków temperatura zewnętrznej powierzchni po napełnieniu wrzącą wodą nie przekroczyła 30°C. W jednym osiągnęła temperaturę 43°C, co nie spowodowałoby oparzenia użytkownika przy krótkotrwałym trzymaniu kubka z gorącym napojem, ale może nie być komfortowe podczas trzymania kubka przez dłuższy czas - stwierdzono.

Test wytrzymałości bez żadnych zastrzeżeń, z wyjątkiem nieznacznych śladów wgnieceń i zarysowań przeszło 5 z 10 badanych kubków. Na pozostałych kubkach oprócz nieznacznych wgnieceń i zarysowań po upadkach stwierdzono: otwieranie się zamknięcia typu klik i wyciek wody, brak szczelności kubka, pęknięcie przykrywki i odpadnięcie ruchomej części przykrywki.

"Wszelkie zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa i oznakowania produktów można zgłaszać wojewódzkim Inspektoratom Inspekcji Handlowej" - przypomniał prezes UOKiK.

Urząd zaznacza, że jeżeli produkt ma wadę, należy zwrócić się z reklamacją do sprzedawcy. Są na to dwa lata od daty zakupu. Można żądać naprawy lub wymiany towaru, obniżenia ceny, a gdy wada jest istotna – zwrotu pieniędzy. Brak paragonu niekoniecznie uniemożliwia skuteczne złożenie reklamacji. Dowodem zakupu może być również wyciąg z konta czy karty kredytowej, faktura VAT, zamówienie złożone w sklepie internetowym itp.

W przypadku zakupów przez internet konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy (tzw. prawo do namysłu), a następnie 14 dni na zwrot produktu. W przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym nie zawsze jest możliwość zwrotu. Zależy to od sprzedawcy, regulaminu i zasad danego sklepu.

Więcej informacji o prawach konsumenta można znaleźć na prawakonsumenta.uokik.gov.pl. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki