UOKiK postawił zarzuty czterem kancelariom odszkodowawczym, w tym Votum

UOKiK sprawdza kancelarie odszkodowawcze, które pomagają w dochodzeniu roszczeń z umów o tzw. polisolokaty, kredyty hipoteczne oraz obligacje korporacyjne GetBack. Urząd postawił zarzuty sześciu podmiotom, w tym czterem kancelariom odszkodowawczym m.in. Votum - poinformował urząd w komunikacie. Votum podał, że nie stosuje już zapisów, do których UOKiK miał wątpliwości.

(fot. Indypendenz / Pexels)

UOKiK podał, że postawił zarzuty sześciu podmiotom, w tym czterem kancelariom odszkodowawczym: chodzi o stosowanie klauzul niedozwolonych i praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. W toku są postępowania dotyczące firm: Arbiter, Kancelarii Prawnej Semper Invicta oraz Votum. Urząd wydał już pierwsze decyzje, które dotyczą: DM Group, Kancelarii Virtus i Omikron.

Urząd podał, że w przypadku między innymi kancelarii Votum jego zastrzeżenia budzą postanowienia, na podstawie których kancelarie samodzielnie wybierają, a nawet narzucają, pełnomocników do prowadzenia spraw. Zdaniem UOKiK, to ich klienci powinni mieć decydujący głos.

Zastrzeżenia UOKiK budzi też m.in. to, że powództwo o zapłatę zostanie wytoczone, gdy zgodzą się kancelaria i konsument.

"Nie wiadomo jednak, z jakich powodów Votum może odmówić wytoczenia powództwa. Ponadto konsument z góry wpłaca wynagrodzenie za usługi, które możliwe, że nie będą wykonywane. Umowa nie precyzuje zasad rozliczania się w takiej sytuacji. Takie postanowienie może naruszać dobre obyczaje, ponieważ wykorzystuje mocniejszą pozycję przedsiębiorcy" - napisano w komunikacie.

Votum w piątkowym komunikacie prasowym poinformował, że nie stosuje już zapisów, do których UOKiK miał wątpliwości.

Spółka podała, że zapisy jej umów mają na celu uniknięcie wytaczania powództwa w sytuacjach, w których pełnomocnik zdefiniuje szczególnie wysokie ryzyko procesowe, a tym samym nie chcąc narażać konsumenta na oddalenie powództwa i związane z tym koszty, odstępuje od jego wytoczenia.

"Co szczególnie ważne, w takich sytuacjach umowa przewidywała możliwość zwrotu wynagrodzenia uiszczonego przez klienta. Wymaga zaznaczenia, że 2 tys. klientów GK Votum jest już reprezentowanych w procesach sądowych, a wskazany zapis w praktyce nie znajdował zastosowania. Pomimo tego, aby uniknąć wątpliwości na tle interpretacji ww. zapisu, Votum wycofało go z kolejnych wzorców i zadeklarowało usunięcie jego skutków w umowach już obowiązujących poprzez ich aneksowanie" - napisano w komunikacie Votum.

UOKiK weźmie się za kancelarie "od franków"

Ostatnio oferty inwestowania w condo- i aparthotele, a niebawem usługi kancelarii obiecujących pomoc frankowcom znajdą się na celowniku UOKiK-u - zapowiedział w rozmowie z Bankier.pl prezes urzędu Marek Niechciał. "Mamy obawy, czy tutaj nie dojdzie do jakiejś patologii, ile takie usługi będą kosztować" - mówił.

Dodano, że Votum poinformował prezesa UOKiK o zasadach, na jakich jego klienci są informowani o wyborze pełnomocnika procesowego. Według spółki w chwili zawierania umowy mają oni zawsze świadomość, jaki pełnomocnik będzie ich reprezentował w procesie sądowym.

UOKiK podał w piątek, że przygląda się ofercie kancelarii odszkodowawczych od II połowy 2017 r. Zaczęły się wtedy pojawiać reklamy zachęcające osoby, które miały polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, do ubiegania się o zwrot opłat likwidacyjnych. Oferty kierowane są również do konsumentów posiadających kredyty hipoteczne denominowane lub waloryzowane do waluty obcej. Następnie zostały one rozszerzone do obligacji korporacyjnych GetBack. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 9 zzibi2

I kto teraz pozwie pozywających?

! Odpowiedz
2 30 damamad

To państwo to jednak fikcja.
Zamiast załatwić temat systemowo stoi z boku i przygląda się jak powstają kolejne patologie.

Wiadomo, że wszystkie umowy mają mniej więcej takie same konstrukcje i nie było żadnych indywidualnych warunków, więc rozpatrywanie w sądach każdej sprawy z osobna to kryminał i marnotrawienie zasobów.

! Odpowiedz
2 7 sammler

Czekamy na opinię klakiera kancelaryjnego, czyli użytkownika bartosz_chf. Odezwie się, czy nie? Aktywny jest wyłącznie w sprawach frankowiczów, naganiając na składanie pozwów. Twierdzi też, że nie trzeba żadnego namysłu przed składaniem pozwu, bo to się zawsze opłaca. Co powie nam dziś?

! Odpowiedz
0 1 sammler

Objawił się również franekchf. Pytanie, czy podobieństwo loginów jest na pewno przypadkowe???

! Odpowiedz
2 0 staryznajomy

To ci od kredytow frankowych ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 1,37% 44 110,86
2020-04-07 17:15:02
WIG20 1,42% 1 603,50
2020-04-07 17:15:00
WIG30 1,65% 1 846,39
2020-04-07 17:15:00
MWIG40 1,89% 3 056,18
2020-04-07 17:15:01
DAX 2,79% 10 356,70
2020-04-07 17:37:00
NASDAQ -0,33% 7 887,26
2020-04-07 22:03:00
SP500 -0,16% 2 659,41
2020-04-07 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.