REKLAMA
Tour de spółki

UOKiK: ponad 1,4 mln zł kary dla Masmal Dairy za fałszowanie masła

2015-01-21 12:19
publikacja
2015-01-21 12:19

UOKiK nałożył ponad 1,4 mln zł kary na firmę Masmal Dairy za fałszowanie masła tłuszczem roślinnym i wprowadzanie klientów w błąd. Masło to produkt składający się z tłuszczu mlecznego, nie może zawierać żadnych dodatków roślinnych.

Znany producent masła w opałach / fot. Masmal Dairy / masmal.com.pl

Masmal Dairy w Grudziądzu to firma produkująca m.in. masło pod nazwami m.in. Masło ekstra 200 g, Masło ekstra osełka 300 g, Masło ekstra z Warlubia 200 g, Masło ekstra Amir 200 g. Wyroby te sprzedawane są w całej Polsce w dużych i małych sieciach handlowych.

/ masmal.com.pl

Jak podał UOKiK, postępowanie w sprawie Masmal Dairy zostało wszczęte w październiku 2013 roku po informacjach z inspektoratów Inspekcji Handlowej. Badania IH wykazały bowiem, że masła firmy Masmal Dairy są fałszowane. Laboratoryjne badania próbek pokazały np., że Masło ekstra zawierało 61,8 proc. tłuszczu roślinnego, Masło ekstra 100% oryginalne - 14 proc. tłuszczu roślinnego, Masło ekstra Amir - 11,73 proc.

Tymczasem, zgodnie z prawem, taki produkt nie może nazywać się masłem, bo masło zawiera od 80 do 90 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego. Dlatego Urząd uznał, iż etykiety maseł Masmal Dairy błędnie informują konsumentów o tym, że kupują masło, a działania firmy stanowią nieuczciwą praktykę rynkową.

/ masmal.com.pl

UOKiK zakazał dalszego stosowania tych praktyk, a za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na Masmal Dairy została nałożona kara 1 471 250 zł. Jak zaznaczył Urząd w komunikacie, decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Do chwili publikacji depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza firmy Masmal Diary do decyzji Urzędu.

Jak podał UOKiK, na wysokość kary nałożonej na firmę miały wpływ długotrwałość praktyki i świadome zaniżanie jakości masła mimo wcześniejszych decyzji IH oraz UOKiK.

/ masmal.com.pl

Firma Masmal Dairy w Grudziądzu produkuje masło pod marką Masmal od 2012 roku. Od tego czasu Inspekcja Handlowa wydała 46 decyzji stwierdzających niewłaściwą jakość tych produktów i nakładających kary na sklepy, które sprzedawały masło produkowane przez Masmal. UOKiK kwestionował też praktyki Firmy Handlowo-Usługowej Masmal w Warlubiu w 2006 roku i w 2008 roku.

Jak podał Urząd, Inspekcja Handlowa będzie nadal sprawdzała, czy sklepy oferują produkty zafałszowane.

Uważnie czytaj etykietę

Urząd apeluje też, by kupując nabiał, uważnie czytać etykiety produktów. Nazwy "masło", "ser", "jogurt", "kefir" czy "śmietana" mogą być używane do produktów pochodzących wyłącznie z mleka krowiego.

"Masło" to produkt zawierający od 80 do 90 proc. tłuszczu mlecznego. Kostka masła może także zawierać do 16 proc. wody i do 2 proc. - tzw. suchej masy beztłuszczowej mleka (np. białko), ale żadnej domieszki tłuszczu roślinnego.

Masło o zawartości 3/4 tłuszczu zawiera od 60-62 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego, a masło półtłuste - od 39-41 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego.

Tylko miksy tłuszczowe, i margaryny mogą zawierać tłuszcz roślinny. "Miksy" w zależności od producenta zawierają od 10 do 80 proc. tłuszczu mlecznego i tłuszcz roślinny, a margaryna składa się niemal wyłącznie z tłuszczu roślinnego i zgodnie z prawem może zawierać tylko do 3 proc. tłuszczu mlecznego. Obecne na polskim rynku od lat 70. "masło roślinne" to margaryna.

Klienci powinni szczególnie uważnie przyglądać się składnikom produktów, których nazwa nie sugeruje, czy chodzi o masło czy miks tłuszczowy, takim jak Ekstra do smarowania, Miksełko, Osełka.

Urząd przypomina także, iż konsumentom przysługuje reklamacja na podstawie dowodu zakupu. Można ją złożyć w ciągu dwóch lat, ale przed upływem daty ważności. Gdy wada jest istotna (np. zafałszowanie), można żądać zwrotu gotówki - czyli odstąpić od umowy. (PAP)

mww/ laz/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (175)

dodaj komentarz
~andrzej
Oprócz kary finansowej powinna być likwidacja Złodzieja,bo jeśli ktoś oszukuje z chęci zysku jest po prostu Złodziejem.
~xyz
Wychodzę z założenia, że większość etykiet robionych są tak, aby skład był gdzieś ukryty, szczególnie jak chodzi np. o takie masło... wszędzie pisze 82% tłuszczu, ale jakiego to już małymi literkami...
~Rezi
I tak powinno być.KARAĆ nieuczciwych Dosyć tego!!! Obcy kapitał ale zyski ....zresztą wiadomo o co chodzi.Przetrzepać wszystkie sieciówki...Lidl,Tesco,Biedronkę itd i wtedy się okaże jak zarabiają miliony a myślą że Polacy mogą jeść chemię i jedzenie bez wartości.Mamy fasze Polskie i tego chcemy niech sklepy I tak powinno być.KARAĆ nieuczciwych Dosyć tego!!! Obcy kapitał ale zyski ....zresztą wiadomo o co chodzi.Przetrzepać wszystkie sieciówki...Lidl,Tesco,Biedronkę itd i wtedy się okaże jak zarabiają miliony a myślą że Polacy mogą jeść chemię i jedzenie bez wartości.Mamy fasze Polskie i tego chcemy niech sklepy będą mniejsze ale z prawdziwą żywnośccią..Kontrole i jeszcze raz kontrole.
~maslo12procent
Pracowałem tam to obóz pracy za 1300 zł a premie się losowało. Produkcja sfałszowanego masła i serów sero podobnych była na porządku dziennym.
~masło_kurde
Czytać etykiety można ale co to da jak masz "masło ekstra" na którym widnieje 82% tłuszczu mlecznego a w środku jest palmowy? musiałbym całe laboratorium ze sobą nosić. Takie oszustwa we włoszech dobrych 10 lat temu to była norma i dalej to trwa, nawet mafie masłowe powstały. Kara jest niewspółmierna moim Czytać etykiety można ale co to da jak masz "masło ekstra" na którym widnieje 82% tłuszczu mlecznego a w środku jest palmowy? musiałbym całe laboratorium ze sobą nosić. Takie oszustwa we włoszech dobrych 10 lat temu to była norma i dalej to trwa, nawet mafie masłowe powstały. Kara jest niewspółmierna moim zdaniem. Tłuszcz palmowy jest tani jak woda, margaryna kosztuje poniżej 2zł a masło nawet 6zł, czyli na 1 kostce mają 3 razy więcej kasy. lekko licząc 3-4zł. Na karę składa się 350tyś sprzedanych maseł o wątpliwej zawartości. Tyle maseł waży 70 ton, to są góra 4 tiry masła. Czy ktoś uważa że przez te ostatnie 3 lata tylko 4 tiry sprzedali?? hahah :D
~Autor
A co z nazwą "masło" w maśle orzechowym?
~świadoma
ach jooo trzeba być dziś nieźle wyedukowanym żeby nie dać się nabrać! i czytać etykiety! to bardzo ważne moi mili
~wandal
Czytanie etykiet na wiele się nie zda. Co zaproblem na etykiecie umieścić fałszywy skład...
~henio
chcieliście systemu, w którym chodzi o maksymalizację zysku?? TO GO MACIE :-)

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki