UOKiK: nieprawidłowości u 71 proc. firm serwujących posiłki dla uczniów i pacjentów

Inspekcja Handlowa wykryła nieprawidłowości u 59 (71,1 proc.) spośród 83 skontrolowanych firm cateringowych szykujących jedzenie dla: szpitali, szkół, przedszkoli, żłobków, sanatoriów, domów opieki społecznej, domów dziecka i ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych - poinformował w poniedziałek UOKiK.

 

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów najbardziej rażące nieprawidłowości - to brak informacji o alergenach, stosowanie tańszych składników, używanie przeterminowanej żywności, niehigieniczne warunki przechowywania jedzenia, zaniżane porcje oraz niezgodność jadłospisu z umowami, które firmy cateringowe zawarły ze szkołami, szpitalami lub innymi instytucjami.

Jak poinformował UOKiK, przedsiębiorcy już w czasie kontroli uzupełniali brakujące informacje w jadłospisach, wycofywali przeterminowane produkty i usuwali inne nieprawidłowości. Inspekcja Handlowa nałożyła na winnych kary i mandaty - w sumie ok. 28 tys. zł. Skierowała też dwa wnioski do sądu o ukaranie za wykroczenia. Ponadto zawiadomiła o nieprawidłowościach organy nadzoru sanitarnego i weterynaryjnego, urzędy miar oraz wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje, aby szpitale, szkoły, przedszkola i inne podobne instytucje zwiększyły nadzór nad firmami, które dostarczają im jedzenie. Zalecamy, aby weryfikowały, czy posiłki są zgodnie z zawartymi umowami. Jeśli nie, jest to nienależyte wykonanie kontraktu i należy egzekwować kary umowne. O nieprawidłowościach instytucje powinny też zawiadamiać Inspekcję Handlową, a w przypadku niespełnienia wymagań sanitarnych i zdrowotnych także Państwową Inspekcję Sanitarną.

Urząd podał tez przykłady nieprawidłowości. Zgodnie z jadłospisem posiłek dla dzieci w żłobku miał zawierać m.in. masło, kakao i sałatkę owocową z jogurtem naturalnym. Zamiast tego maluchy dostały: miks tłuszczowy, napój kakaowy typu instant i produkt jogurtopodobny.

Kontrolerzy znaleźli w magazynach firm cateringowych przeterminowane produkty, resztki żywności przechowywano w brudnych zamrażarkach, w jednej w otwartym worku na śmieci bez żadnych oznaczeń były skrawki mięsa i wędlin oraz krupnioki.

W jadłospisie dla pacjentów zabrakło informacji o tym, że podawane na kolację parówki zawierają soję i seler (inne alergeny wykazano), co mogło mieć znaczenie dla osób uczulonych na te składniki. Z kolei uczniowie gimnazjum dostali za małe porcje naleśników z dżemem truskawkowym - 119-196 g zamiast obiecanych 250 g. Dzieciom z podstawówki i pacjentom szpitala serwowano natomiast mniejsze kotlety mielone.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolowano w sumie 83 zakłady, które gotowały dla 282 instytucji. Wytypowała je m.in. na podstawie informacji z Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Kontrola odbyła się w I kwartale 2017 r. w całej Polsce.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Jacek Ensztein

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 26 kamilgo

Kary powinny być znacznie dotkliwsze dla firm kateringowych, które dostarczają posiłki dzieciakom, zwłaszcza tym w żłobku. Chęć zysku przewyższa wyrzuty sumienia... kurde, czy ci ludzie mają jakieś wyrzuty?!

! Odpowiedz
11 2 niepelnosprawny_org

jak cena za posiłek bliko zero, to co moze gastronomia cuda zdziałać?

! Odpowiedz
47 3 trup_w_szafie

szpital to nie jest luksusowy ośrodek wypoczynkowy z obiadkami jak z restauracji. Masz mieć chęci żeby jak najszybciej wyzdrowieć i wracać do swojego życia. Jak chcesz być rozpieszczany to jedziesz do kurortu w Zakopanem, tutaj masz wiedzieć żeby szybko zdrowieć i stąd uciekać. Inaczej zaczną się podobne problemy z ludźmi chronicznie wracającymi z nowymi to chorobami do szpitali, bo czują się w nich lepiej niż we własnych domach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 25 glos_rozsadku

szpital to też nie obóz koncentracyjny. Nie musi być smacznie byle było dużo kcal i białka, a nie pajda chleba i dżem.

! Odpowiedz
1 25 karbinadel

Chyba nie przeczytałeś dokładnie (albo nie rozumiesz, co czytasz). Artykuł porusza problem niezgodności dostarczanych posiłków z podpisanymi umowami czy wręcz przepisami sanitarnymi - a nie o tym, że są mało luksusowe

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl