UOKiK: nieprawidłowe oznakowanie niektórych wyrobów stosowanych w kontakcie z żywnością

Inspekcja Handlowa zbadała 425 partii materiałów i wyrobów stosowanych w kontakcie z żywnością (m.in. opakowania, tacki, miski); miała zastrzeżenia do 25 z nich - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wątpliwości wzbudziło nieprawidłowe oznakowanie, np. brak informacji o przeznaczeniu.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Jak wskazano, w III kwartale 2018 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała różnego rodzaju opakowania do żywności. Sprawdziła oznakowanie i prawidłowość wprowadzenia do obrotu. Kontrole odbyły się w całej Polsce i objęły 80 placówek - hurtowni oraz małych i dużych sklepów.

Inspektorzy sprawdzili 425 partii materiałów i wyrobów, w tym opakowania z: tworzyw sztucznych, papieru i tektury, szkła, silikonu czy ceramiczne, a także inne wyroby, takie jak folia aluminiowa, kubki termiczne, tacki do grilla, miski emaliowane itp. Mieli zastrzeżenia do 25 partii, czyli 5,9 proc.

"Oznakowanie zakwestionowanych produktów nie dawało pełnej informacji o przeznaczeniu (na przykład informacji +do kontaktu z żywnością+ czy symbolu kieliszka z widelcem) lub sposobie prawidłowego użytkowania (np. że dane talerzyki papierowe nie są przeznaczone do żywności kwaśnej), bo producent jej nie zamieścił lub dystrybutor nie przetłumaczył" - czytamy w piątkowym komunikacie.

Wyjaśniono, że w sześciu przypadkach sprzedawca "nie miał deklaracji stwierdzających, że opakowania są zgodne z przepisami o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością" lub były one niepełne.

Kontrola, jak wskazano, doprowadziła do wycofania z obrotu 13 partii nieprawidłowo oznakowanych produktów. "Inspekcja Handlowa skierowała jedną informację do organu nadzoru sanitarnego i dwa wnioski do sądów rejonowych, a w dwóch przypadkach zastosowano pouczenie. Dostawcy, importerzy i producenci zostali poinformowani o wynikach kontroli. Muszą także wyeliminować nieprawidłowości" - wyjaśniono.

UOKiK przypomniał, że na opakowaniach z tworzyw sztucznych z wodą, jogurtem, ketchupem, czy pojemnikach do żywności na wynos możemy znaleźć charakterystyczne symbole trójkąta ze strzałek z cyfrą w środku. "Cyfra informuje nas, z jakim materiałem mamy do czynienia" - podkreślono.

Np. 01 PET to polietylen, z którego produkuje się z głównie plastikowe butelki na napoje, naczynia jednorazowego użytku. "Takich opakowań nie podgrzewaj, nie wystawiaj na słońce ani nie wykorzystuj ponownie" - zaznaczono. Natomiast 02 HDPE - służy do produkcji na przykład butelek na mleko, oleje i detergenty, toreb i pojemników wielofunkcyjnych. "Opakowania nadają się do ponownego użytku i są bezpieczne" - wyjaśniono. A 03 PVC - polichlorek winylu, "może wydzielać toksyny, dlatego jego stosowanie w produkcji opakowań do żywności zostało znacząco ograniczone".

Z kolei nietoksyczny 05 PP jest stosowany np. do produkcji kubków na jogurty czy margarynę oraz opakowań, w których sprzedaje się mięso, wędlinę czy sery. "Uważany jest za jeden z bezpieczniejszych plastików" - czytamy.

UOKiK zachęca, by w razie wątpliwości dot. oznakowania opakowań do żywności, zgłaszać je do właściwego wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Handlowej. "Za jakość zdrowotną opakowań odpowiada Państwowa Inspekcja Sanitarna" - podano. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 iwonka50

Jeszcze jest polistyren PS, w którym nie można długo trzymać gorących potraw a najlepiej w ogóle ich w go nie pakować.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne