REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

UOKiK nałożył ponad 3 mln zł kary na spółkę Neuca

2022-02-09 08:44
publikacja
2022-02-09 08:44
UOKiK nałożył ponad 3 mln zł kary na spółkę Neuca
UOKiK nałożył ponad 3 mln zł kary na spółkę Neuca
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 3 mln zł kary na spółkę Neuca za opóźnienia z zapłatą wynagrodzenia kontrahentom - podał Urząd w komunikacie.

"Postępowanie w przedmiocie nadmiernego opóźniania się ze spełnieniem świadczeń pieniężnych potwierdziło, że praktyką spółki Neuca było opóźnianie się z zapłatą wynagrodzenia swoim kontrahentom" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK.

Jak podano, wysokość sankcji pieniężnej – z uwagi na obowiązujący wzór - odzwierciedla skalę wygenerowanego przez spółkę zatoru płatniczego w gospodarce, który w badanym okresie przekroczył miliard złotych.

"Przeprowadzone postępowanie wykazało, że nie było racjonalnego uzasadnienia dla opóźnień w płatnościach. Wyjaśnienia spółki, wskazujące na trudną sytuację i brak otrzymywania płatności od swoich kontrahentów - nie znalazły potwierdzenia w zgromadzonym materiale dowodowym" - dodano.

Prezes UOKiK stwierdził ponadto nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem się świadczeń pieniężnych przez pięciu przedsiębiorców: Anwim, Zakłady Mięsne Skiba, Amica, Oninnen oraz Altrad-Mostostal. Wobec tych firm Prezes UOKiK odstąpił od wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej.

"Aktualne brzmienie obowiązujących przepisów ustawy antyzatorowej obliguje Prezesa UOKiK do każdorazowego odstąpienia od wymierzania kary w sytuacji, gdy suma świadczeń pieniężnych nieotrzymanych oraz otrzymanych po terminie przez te firmy jest wyższa od wygenerowanego przez nie zatoru" - napisano. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki