UOKiK: kara dla firmy instalującej rewitalizatory wody

Firma Dannte, instalująca rewitalizatory wody, naruszała prawo klientów do odstąpienia od umowy - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nałożył na nią karę w wysokości ponad 15 tys. zł - poinformował w czwartek Urząd.

(YAY Foto)

Jak podano w komunikacie, Urząd wszczął postępowanie przeciwko firmie Dannte w październiku 2018 roku. Firma ta mailowo oraz telefonicznie przyjmowała zamówienia na urządzenie do filtrowania wody, a wcześniej sprzedawała produkt również na prezentacjach. Jednak przy zakupie rewitalizatora konsument otrzymywał do podpisu umowę o świadczenie usług rozbudowy instalacji wodnej, a w wypadku świadczenia usług obowiązują inne przepisy dotyczące odstąpienia od umowy niż przy zakupie towaru. Firma instalowała zakupione urządzenie w bardzo krótkim czasie, często nawet tego samego dnia. W umowie znajdowały się postanowienia wyłączające prawo do odstąpienia od niej po wykonaniu usługi.

Jak przypomina UOKiK, zgodnie z ustawą o prawach konsumenta, od umowy sprzedaży zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość (czyli przez telefon, internet) można odstąpić w terminie 14 dni od jej zawarcia. W myśl tej samej ustawy nie można odstąpić od umowy o świadczenie usług, jeśli usługa została w całości wykonana, a konsument zgodził się na to wiedząc, że utraci prawo do odstąpienia. Jednak z przepisów wynika, że gdy przedsiębiorca sprzedaje towar i jednocześnie wykonuje usługę, stosuje się przepisy dotyczące sprzedaży rzeczy.

Na tej podstawie prezes UOKiK stwierdził, że zgodnie z ustawą konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umów zawieranych z firmą Dannte w terminie 14 dni od zakupu, a przedsiębiorca wprowadzał konsumentów w błąd.

Urząd ustalił też, że przedsiębiorca zaprzestał sprzedaży towarów poza lokalem przedsiębiorstwa 1 marca 2018 roku, a w konsekwencji zaniechał również stosowania praktyki wprowadzającej konsumentów w błąd jeszcze przed wszczęciem postępowania. Dało to podstawę do złagodzenia kary, która wyniosła 15 tys. 456 zł.

Przedsiębiorca może odwołać się od decyzji do sądu.

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne