UOKiK: dwie firmy z Mazowsza mogły ustalać oferty w przetargach na usługi remontowo-budowlane

Dwie firmy z Mazowsza mogły ustalać swoje oferty w przetargach na usługi remontowo-budowlane w Warszawie i Lublinie - poinformował we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK wszczął postępowanie w tej sprawie.

UOKiK wskazał we wtorkowym komunikacie, że wątpliwości dotyczą dwóch przedsiębiorstw - Bioforma z Grabianowa i PHU Magnum z Siedlec.

"Podejrzewamy, że przedsiębiorcy w co najmniej kilku przypadkach wspólnie ustalali swoje działania. To zabronione. Jeżeli startują w przetargu jako osobne podmioty, nie mogą porozumiewać się w sprawie ofert" - wskazał cytowany wiceprezes Urzędu Michał Holeksa.

Jak wyjaśniono, podejrzenia dotyczą przetargów na usługi remontowo-budowlane w Lublinie i Warszawie. Przedsiębiorcy mogli stosować tam mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Jeżeli ich propozycje były najkorzystniejsze, wówczas zwycięzca przetargu rezygnował z podpisania umowy. Mogło to być celowe działanie, żeby zamawiający wybrał droższą ofertę - dodano.

UOKiK podkreślił, że za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu.

Urząd przypomina, że jeżeli wiemy o niedozwolonym porozumieniu w swojej byłej lub obecnej firmie, możemy wejść na https://konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/ i wypełnić formularz. Urząd zapewnił, że zastosowany system gwarantuje, iż nasza tożsamość nie zostanie ujawniona.

autor: Michał Boroń

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne