REKLAMA

UOKiK analizuje kroki prawne w zw. z sądową decyzją wstrzymującą zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen

2021-04-13 13:00
publikacja
2021-04-13 13:00

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje kroki prawne w związku z decyzją sądu wstrzymującą zgodę urzędu na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press. Zamierza złożyć do sądu wniosek o przyspieszenie rozstrzygnięcia odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich od wydanej decyzji - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

"W ocenie Prezesa UOKiK, sąd w sposób nieuprawniony przyjął, że złożenie odwołania od decyzji automatycznie powinno skutkować koniecznością jej wstrzymania. Automatyczne wstrzymywanie zgód koncentracyjnych, gdy wątpliwości co do zasadności decyzji nie znajdują solidnych podstaw, jest niepokojącym precedensem, który niewątpliwie może godzić w prawa przedsiębiorców. Taka interpretacja przepisów zwiększa niepewność co do sytuacji prawnej oraz może istotnie opóźniać realizację transakcji gospodarczych, generując szereg ryzyk z tym związanych, w tym w zakresie inwestycji zagranicznych" - napisano.

"Obecnie analizujemy dalsze kroki prawne, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu. Prezes UOKiK zamierza złożyć do sądu wniosek o przyspieszenie rozstrzygnięcia odwołania RPO od wydanej decyzji. Uznajemy, że okoliczności wydania środka tymczasowego, w tym brak zapoznania się przez sąd ze stanowiskiem Prezesa UOKiK oraz przekazanym materiałem postępowania, rodzi poważne wątpliwości, czy nie doszło do naruszenia praw przedsiębiorców" - dodał UOKiK.

Jak wskazał UOKiK, odwołanie RPO w głównej mierze podnosi zarzut nieuwzględnienia przez Prezesa UOKiK pozaustawowych przesłanek wydania zgody, których analiza - według UOKiK-u - pozostaje poza kompetencją organu ochrony konkurencji.

W poniedziałek biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press.

5 lutego tego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów).

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował, że postanowienie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymujące wykonanie decyzji prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen jest niezaskarżalne.

SO w komunikacie przywołał przepis Kodeksu postępowania cywilnego mówiący, że "w przypadku wniesienia odwołania od decyzji Prezesa Urzędu, sąd ochrony konkurencji i konsumentów może na wniosek strony, która wniosła odwołanie, wstrzymać wykonanie decyzji do czasu rozstrzygnięcia sprawy".

Polska Press stoi na czele grupy kapitałowej, która głównie działa medialnie na rynkach lokalnych w Polsce. Wydaje 20 dzienników regionalnych, blisko 120 tygodników lokalnych oraz prasę bezpłatną. Sprzedaje powierzchnię reklamową w prasie i internecie oraz świadczy usługi poligraficzne. Do grupy należą drukarnie oraz witryny online, w tym naszemiasto. pl.

W skład grupy Orlen wchodzi spółka Ruch, która dystrybuuje prasę, a także sprzedaje ją detalicznie, głównie poprzez sieć kiosków.(PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki