REKLAMA

UKNF oczekuje od banków przygotowania oferty dla uchodźców z Ukrainy

2022-03-04 13:56, akt.2022-03-04 14:16
publikacja
2022-03-04 13:56
aktualizacja
2022-03-04 14:16
UKNF oczekuje od banków przygotowania oferty dla uchodźców z Ukrainy
UKNF oczekuje od banków przygotowania oferty dla uchodźców z Ukrainy
fot. FLORION GOGA / / Reuters

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oczekuje niezwłocznego wdrożenia przez polskie banki oferty skierowanej do uchodźców z Ukrainy, która zapewni im dostęp do podstawowych usług płatniczych - podał Urząd w piątkowym komunikacie.

Jak poinformował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, ze względu na intensywny napływ setek tysięcy obywateli Ukrainy do Polski, pozbawionych przez wojnę więzów rodzinnych i społecznych, a także środków do życia, UKNF skierował do banków w Polsce stanowisko dotyczące zapewnienia uchodźcom z Ukrainy usług bankowych dostosowanych do aktualnych warunków.

„Urząd KNF wyraził w nim oczekiwanie niezwłocznego wdrożenia przez banki oferty skierowanej do tej grupy uchodźców, zapewniającej im dostęp do podstawowych usług płatniczych i usprawniającej dystrybucję przeznaczonego dla nich wsparcia finansowego. Podkreślił też konieczność umożliwienia im łatwego zaspokajania codziennych potrzeb życiowych wymagających standardowych transakcji płatniczych” – podano w stanowisku nadzoru finansowego.

UKNF wyliczył w swoim stanowisku, że oferta banków skierowana do uchodźców z Ukrainy powinna obejmować co najmniej podstawowy rachunek płatniczy umożliwiający wpłaty i wypłaty środków zarówno w gotówce, jak i w formie transferów bezgotówkowych, w tym poleceń przelewu, instrument płatniczy (kartę płatniczą) umożliwiający inicjowanie transakcji płatniczych środkami na rachunku, w tym płatności przy użyciu terminali POS i wypłaty z bankomatów, całkowite zwolnienie z opłat, w tym za prowadzenie rachunku czy wydanie lub używanie instrumentu płatniczego, dokumentację umowną w polskiej, ukraińskiej, angielskiej i rosyjskiej wersji językowej oraz spełnienie wymagań silnego uwierzytelniania klienta.

„UKNF wyraził oczekiwanie aktywnego podejścia banków do opracowania i wdrożenia odpowiedniej oferty produktowej oraz współpracy w jej dystrybucji z samorządami, organami administracji i innymi podmiotami zaangażowanymi w pomoc uchodźcom. Ze swojej strony Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zapewnia wszelkie wsparcie dla banków w rozwiązywaniu bieżących problemów i usuwaniu przeszkód związanych z wdrażaniem przez nie oczekiwanej oferty produktowej” – podano w komunikacie nadzoru.

Jak wskazano w stanowisku KNF, w sytuacji narastającego kryzysu humanitarnego, wywołanego militarną inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, niezbędne jest zaangażowanie wszelkich sił i środków w aktywne i masowe niesienie poszkodowanym pomocy w każdym wymiarze – osobistym, rzeczowym i finansowym.

„Państwo Polskie, jego instytucje publiczne, a nade wszystko obywatele i przedsiębiorcy, wykazują się w tej sytuacji ogromną empatią, solidarnością i bezinteresownym poświęceniem, za co należy im się niewypowiedziana wdzięczność i ogromny szacunek” – podano w stanowisku UKNF. (PAP)

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
franek_bez_franka2
tak se myślę, że robi się to dla przyszłych wyborców.
rozum_i_logika
Jestem za tym, aby pracownicy UKNF z prezesem włącznie zrobili pełnomocnictwo do swoich kont bankowych dla wszystkich uchodźców z Ukrainy. Wykazaliby się dzięki temu postawą solidarnościową i wielką empatią. Tego od nich oczekuję polski naród. Nie mów innym co mają zrobić tylko zrób to sam!!!
m00zyk
Strona "Własny punkt widzenia": "No dobra, rozumiem pomoc, przekazywanie darów, dobrowolne udzielanie schronienia czy oddawanie różnych rzeczy które uchodźcom z Ukrainy są potrzebne do życia czy jakiegoś (o ile się da) ogarnięcia się w Polsce.
Ale, coraz częściej mi się uruchamia to "ale"... Praktyka
Strona "Własny punkt widzenia": "No dobra, rozumiem pomoc, przekazywanie darów, dobrowolne udzielanie schronienia czy oddawanie różnych rzeczy które uchodźcom z Ukrainy są potrzebne do życia czy jakiegoś (o ile się da) ogarnięcia się w Polsce.
Ale, coraz częściej mi się uruchamia to "ale"... Praktyka wszystkiego za darmochę trochę mnie zaczyna irytować. Bo jeszcze o ile przejazdy dla osób które z Ukrainy przyjechały są zrozumiałe na dotarcie do miejsca docelowego, o tyle rzucenie darmowych biletów dla Ukraińców ogólnie to absurd. To samo z miejscami do parkowania czy wstępami do różnych instytucji.
Nie chcę żeby to brzmiało jak "dej mam chorom curke", ale takie rozdawanie wszystkiego co się da może skutkować sporymi nadużyciami. I o ile teraz, na ogólnonarodowej fali pomocy (z której jestem dumny jako Polak) może wywoływać niesmak w przypadku osób które całe życie żeby z czegoś skorzytać musieli zostawiać niejednokrotnie grube pieniądze.
I wiem, że pewnie zaraz usłyszę że jestem V kolumną, ruską onucą i że po poprzednich postach mi się na mózg rzuciło. Proszę tylko o lekkie chociaż okrzepnięcie i wzięcie tematu na logikę. Bo o ile prywatni właściciele niech robią co chcą, o tyle reszta czasami zakrawa na niesprawiedliwość wobec swoich.
A teraz możecie śmiało banować. Miłego życzę".
trolley
Podpisuję się pod tym obydwiema rękami! Jak ma lecieć taka orydynarna jednostronna proukraińska propaganda to mnie też proszę zbanować. Jestem za tym żeby tym ludziom pomagać ale nasze możliwości są ograniczone, mamy swoje własne ogromne problemy w tym właśnie ekonomiczne, z surowcami, inflacją, podatkami, rozdawnictwem... Jakakolwiek Podpisuję się pod tym obydwiema rękami! Jak ma lecieć taka orydynarna jednostronna proukraińska propaganda to mnie też proszę zbanować. Jestem za tym żeby tym ludziom pomagać ale nasze możliwości są ograniczone, mamy swoje własne ogromne problemy w tym właśnie ekonomiczne, z surowcami, inflacją, podatkami, rozdawnictwem... Jakakolwiek krytyka czy chwila zwątpienia czy idzie to w dobrym kierunku dla Polski, czy nas stać, jak to się odbije na rynku pracy, czy można ot tak obywatelom obcego jak by nie było państwa dawać takie same prawa nabyte jak Polakom.... i wszystko jest z automatu wycinane. Od wyzywaniu od ruskich troli, wyzywania od ruskich sprzedawczyków czy ruskich onuc nie wspomnę. I właśnie. Dodatkowo pozwoliliście Bankierze na prawdziwe polowanie na forum "ruskie trole" przez bandę gówniarzy i wyzywanie każdego przy byle okazji od ruskich onuc i ruskich troli. Czysty makkartyzm. Na "Pudelku" panuje większa wolność słowa i pluralizm jak tutaj. @pstrzezek, wygrałeś z ruskim trolem czyli mną, chapeau bas!
lightning_network
nie, usłyszysz tylko cytat z Friedmana: "Nie ma darmowych obiadów"

zapłacą posiadacze gotówki - złota zasada brzmi:
nigdy nie inwestuj w nią więcej, niż jesteś w stanie stracić
3456
nawet biedacy co mają pare groszy odłożone na czarną godzinę wszystko stracą , wychodząc z roboty już za bramą straciłeś co przez dzień zarobiłeś masakra
anszej_juda
wyraził oczekiwanie? to "oczekiwanie" ma chyba rangę wyższą od konstytucji? może by szanowny pan prezes uknf wyjął głowę z ukraińskich pośladków i zaczerpnął powietrza?
wizytator
I ma być za darmoszkę! Żeby pokazać nam obywatelom tego kraju że się da. Ale nie dla nas. Dla nas są opłaty i prowizje.
janekmaly
i oprocentowanie lokat na 10%, a na kredyt 0% co by mogli przejąć kredyty Polaków
wielblad13
a kto za to zapłaci???????????????????????????????? może tak nie szukajcie po naszej kieszeni??????????????????????

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki