UK zaostrza selekcję lekarzy-imigrantów

Lekarze z innych państw Unii Europejskiej, którzy chcą podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, mogą być od dziś poddawani sprawdzianowi ze znajomości języka angielskiego. Dotychczas takie wymaganie dotyczyło tylko lekarzy spoza Unii Europejskiej.

Źródło: Thinkstock

W myśl nowych przepisów, brytyjska Rada Medyczna (General Medical Council) ma prawo zażądać od lekarza świadectwa znajomości angielskiego, a w razie wątpliwości - przystąpienia do formalnego egzaminu.

Słaba znajomość języka może wręcz prowadzić do tragicznych pomyłek. Tak było 4 lata temu w przypadku wykształconego w Niemczech lekarza, który nie zrozumiał opisu stosowania środka przeciwbólowego i przepisał pacjentowi śmiertelną dawkę.

Zasady otwartego rynku pracy w Unii Europejskiej oznaczają, że każdy lekarz z uznanymi kwalifikacjami może podjąć pracę w dowolnym państwie członkowskim. W Wielkiej Brytanii pracuje ich prawie 28 tysięcy, a zapotrzebowanie nadal rośnie.

Jak właśnie ujawniono, brak lekarzy rodzinnych prowadzi do skreślania przez przychodnie tysięcy zarejestrowanych pacjentów. Dziennik "The Daily Mail" donosił w poniedziałek o skreśleniu półtora tysiąca pacjentów z rejestru jednej z przychodni, o wycofaniu się innej z opieki nad 95-letnią kobietą.


Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/dw

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil