UE zmusi banki, by odkładały na poczet zagrożonych kredytów

Banki będą zobowiązane do odkładania funduszy na pokrycie kosztów ryzyka związanego z udzielanymi w przyszłości kredytami, które mogą być niespłacalne - uzgodnili we wtorek przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

(YAY Foto)

Propozycja w tej sprawie, której celem jest zmniejszenie ryzyka w sektorze bankowym, została przedstawiona przez Komisję Europejską w marcu. Zadaniem nowych przepisów jest zapobieganie akumulacji zagrożonych kredytów w bilansach banków, co było problemem po kryzysie, który rozpoczął się dekadę temu.

"W ostatnich latach intensywnie pracowaliśmy, aby ograniczyć ryzyko i wzmocnić odporność europejskiego sektora bankowego. Dzięki dzisiejszemu porozumieniu banki będą miały mniej kredytów zagrożonych w swoich bilansach, co powinno poprawić ich solidność i umożliwić im finansowanie naszych przedsiębiorstw" - oświadczył we wtorek wiceszef KE ds. stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych Valdis Dombrovskis.

Kredyty zagrożone (NPL) to kredyty, których kredytobiorca nie jest w stanie regularnie spłacać. W przypadku gdy płatności są przeterminowane o ponad 90 dni lub gdy oceniono, że jest mało prawdopodobne, by kredyt został spłacony, kredyt taki klasyfikuje się jako NPL (ang. non-performing loans).

Według danych przedstawionych przez KE w pierwszej połowie 2018 roku odsetek kredytów zagrożonych w europejskim sektorze bankowym w dalszym ciągu spadał i wyniósł średnio 3,4 proc., co odpowiada prawie poziomowi sprzed kryzysu. Choć od 2014 roku wartość takich problematycznych dla banków pożyczek spadła o ponad jedną trzecią, w wielu krajach sprawa wciąż jest poważna. Rozwiązanie problemu wysokich wolumenów kredytów zagrożonych jest częścią działań mających na celu ograniczenie ryzyka w europejskim sektorze bankowym.

W projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych (CRR), co do którego wypracowano porozumienie, wprowadzone zostaną wspólne minimalne poziomy gwarancji dla nowo udzielanych kredytów. W przypadku gdy bank nie osiągnie obowiązującego poziomu minimalnego, zastosowanie miałyby odliczenia od jego funduszy własnych. Ma to zmniejszyć ryzyko braku wystarczających środków na pokrycie strat z tytułu przyszłych kredytów zagrożonych, a także zapobiec narastaniu takich kredytów.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ulb/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ald

A w razie czego zawsze problemy można zamieść pod dywan jak choćby dziurę 400 mln Euro które co jakiś czas pojawiają się we Włoskich bankach. Takie przepisy teraz to już śledzie po obiedzie. W sprawie włoskich banków ciekawie w art: https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2018/11/13/pierwsza-pizza-gratis/

! Odpowiedz
2 12 miner101

Trudno uwierzyć, że tak kiepski artykuł pojawił się na portalu przeznaczonym dla ludzi z branży bankowej.
"UE zmusi banki by odłożyły na poczet zagrożonych kredytów!"
Też mi nowość - banki od dawna muszą robić odpisy na kredyty z rozpoznaną utrata wartości, co obciąża ich wynik.
Ba, muszą także od czasu IFRS9 robić rezerwy na potencjalne straty jeszcze zanim powstaną.
A na zdarzenia nieprzewidziane które mogą spowodować stratę muszą mieć odpowiednio duży bufor kapitału w stosunku do aktywów ważnych ryzykiem (i z tego co się orientuję nowelizacja CRR ma się odnosić przede wszystkim do zasad przyznawania wag ryzyka w metodzie standardowej).
To co jest w artykule to żadna nowość, a już na pewno nie taka żeby krzyczeć o tym z nagłówka portalu bankier.pl...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 open_mind

Typowy „krzyk za biurka jakiegoś gościa” którego wychowały szkoły z cyklu nieskończoności kredytu, długu i zabezpieczenia kredytu kredytem, podpartego długiem. Masakra z tobą gościu egzystujesz na zasadzie balona ekonomicznego. Haha banki i rezerwy Hahaha w czym w jakiej walucie i skąd taką ilość długu i kredytu wyszarpną - a niebawem będą o to „poproszone”. Nie widzisz co ze światem się dzieje? Kiwa się jak Titanicu a ty z kieliszkiem szampana arogancko biegasz po pokładzie z okrzykiem on jest zobowiązany do dopłynięcia do portu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 open_mind

Niestety decyzjami bezpieczeństwa ekonomicznego nie wypromujemy np. ZSRR, Wenezuela, Kuba i reszta postępującej socjal demokratycznej masonerii włącznie z USA i Europą.
Zabezpieczenie i bezpieczeństwo finansowe można tylko zabezpieczyć sobie na poziomie kraju i prywatnym w prawdziwych walorach. Pozdrawiam

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne