REKLAMA

UE zebrała około 6,2 mld euro na pomoc dla Ukrainy

2022-07-04 15:49, akt.2022-07-04 16:23
publikacja
2022-07-04 15:49
aktualizacja
2022-07-04 16:23
UE zebrała około 6,2 mld euro na pomoc dla Ukrainy
UE zebrała około 6,2 mld euro na pomoc dla Ukrainy
fot. Michael Brochstein / / ZUMA Press

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w poniedziałek podczas międzynarodowej konferencji w Lugano na temat odbudowy Ukrainy, że Unia Europejska zebrała około 6,2 mld euro na pomoc dla Kijowa. Obiecała, że Wspólnota zorganizuje też kolejne fundusze.

"Celem Kremla jest militarne, polityczne i gospodarcze zniszczenie Ukrainy. Nie możemy na to pozwolić i nigdy nie pozwolimy" - dodała von der Leyen.

Poinformowała, że UE powoła zespół, który będzie koordynował działania na rzecz odbudowy Ukrainy po wojnie z Rosją. "Platforma ta będzie określała potrzeby inwestycyjne, kierowała środki finansów i koordynowała prace" - powiedziała.

"Zaangażujemy się w znaczący sposób w średnioterminową i długoterminową odbudowę (Ukrainy)" - dodała.

Zapewniła też, że Unia Europejska chce, by Ukraina stała się członkiem Wspólnoty, na Europie spoczywa również szczególna odpowiedzialność za pomaganie jej. Podkreśliła, że wspieranie tego kraju leży też w "strategicznym interesie" Europy.

W konferencji w Lugano, która rozpoczęła się w poniedziałek, bierze udział około tysiąca delegatów, w tym blisko sto osób z Ukrainy.

Reprezentująca Wielką Brytanię minister spraw zagranicznych Liz Truss poinformowała, że jej kraj postanowił przeznaczyć 1,5 mld dol. na gwarancje dla kredytów międzynarodowych i około 100 mln funtów na wsparcie Ukrainy.

Truss zapowiedziała też, że następna konferencja na temat odbudowy Ukrainy odbędzie się w przyszłym roku w Wielkiej Brytanii.

Konferencja w Lugano potrwa dwa dni. Biorą w niej udział delegacje z ponad 40 państw oraz przedstawiciele około 20 organizacji międzynarodowych.

fit/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jas2
Mogliby i dla Polski coś uzbierać. Choćby zwrócić nasze składki członkowskie.
darius19
trolle w amoku. Rosja - kraj bandycki, napadla na slabszego sasiada i go niszczy. Troll napisze o wszystkim, tylko nie o tym ze to Putler to szambo zaserwowal. "faramir" "samsza" "moshe" "midas" "andriej" i im podobni - sie szmaca z pare rubli
jaszczura
i ja już tego forum bez nerwów nie mogę czytać, więc odpuszczam
somebody17 odpowiada jaszczura
Don't worry ;) ale fakt moderacja tu leży
faramir_z_gondoru
Będzie co rozkradać! Ukraińska armia i administracja już zaciera ręce. Chyba nie jesteście tak naiwni i wierzycie, że te pieniądze trafią do potrzebujących? Ci będą mogli sobie pomoc humanitarną ... kupić za dolary w sklepach. To już norma na Ukrainie.
somebody17
Co dostaną to dostaną, najważniejsze żeby dostawali jak najwięcej amunicji, żeby później mogli się nią z miłością dzielić z kacapami jak zobaczą jakichś na horyzoncie
midas69
A tymczasem upadliniec będący ambasadorem w Niemczech właśnie powiedział, że ludobójstwo na Wołyniu sie tym ludziom należało. Tfuuuu!
jaszczura
ruski troll na tym forum, moderacji nie ma
somebody17
Boli was kacapy że Kijów z Warszawą przy wsparciu Waszyngtonu sprawi, że już nigdy nie będziecie mieli nic do gadania w Europie i już niedługo będziecie żreć tylko kartofle bo na nic innego nie będzie was stać
moshe_klotz
Pani von der Ginekolog traci kontakt z realem,
jak cala Brukselka
Ukraina miala swoje 5 min., teraz znika z map postepujaco

Jankesów i Europejczyków pilnie interesuje drozyzna, cieplo zima,
ciepla woda, benzyna w aucie, cena jedzenia, cena mieszkania, place itd

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki