UE zapłaci uchodźcom za powrót do domów

Migranci, którzy z Grecji zdecydują się wrócić do domów, otrzymają po 2 tysiące euro - zaoferowała Unia Europejska. Propozycja będzie ważna przez miesiąc i obowiązywać ma tych, którzy dotarli do UE przed 2020 r. - pisze sobotnia "Gazeta Wyborcza".

(fot. CANSU ALKAYA / Reuters)
Jak informuje "GW", szwedzka komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych Ylva Johansson liczy, że "na tę propozycję skusi się ok. 5 tys. imigrantów". To miałoby odciążyć greckie wyspy, na których jest obecnie ponad 36 tys. migrantów, choć miejsc w obozach dla nich jest nieco ponad 5 tys.

"Johansson powiedziała, że oferta jest skierowana przede wszystkim do imigrantów ekonomicznych, +świadomych tego, że ich szanse na przyznanie azylu są niewielkie+" - zauważa dziennik.

Gazeta informuje również, że oferta przedstawiona przez KE znacznie przebija dotychczas realizowane programy dobrowolnych powrotów. "Od 2016 r. za pośrednictwem ONZ-owskiej Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) z Grecji powróciło do swoich krajów ponad 18 tys. osób. Każda z nich dostała tylko 370 euro" - dodaje "GW".

Akcja dobrowolnych powrotów ma być koordynowana z unijną agendą ds. ochrony i monitorowania granic Frontex. Pieniądze przekazane migrantom mają natomiast pochodzić z dodatkowych 700 mln euro, które KE zdecydowała się wyłożyć na pomoc Grecji po tym, jak Turcja otworzyła swoją zachodnią granicę dla uchodźców chcących dostać się do krajów UE.

mark/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 38 detektorjusia

Brawo! Za chwilę przyjadą po raz kolejny i tak w kółko.

Ryanair i Wizzair anulują loty więc samoloty stoją puste, zapłacić tym firmom, zakuć tych nielegalnych w kajdanki, do samolotu i odesłać.

! Odpowiedz
4 57 eagleeye

No to ja tez chce od UE 2 tys euro za free i podkreślam ze jestem obywatelem jednego z członkowskich Państw.

To sa na poważnie jakieś "jajca". Chcą im płacić za oczywista oczywistość. To co mamy jakieś granice Państw czlonkowskich czy tzw. step po ktorym można sobie chodzić jak zwierz i przekraczać granice.

Ot caly "eurokouchoz" bo wiadomo jeżeli jest od 4 do 8 czlonkow jednej rodziny emigrantow ekonomicznych to co od 8 do 16 tys euro za free.

Moze zaraz im dac auto z salonu za 15 a 20 tys euro dac aby mieli czym wrocic do domu i najlepiej aby bylo tp auto które wymyslil kiedys pan z wasikiem w pierwszej polowie XX wieku. Bo czemu by nie !!! A i do tego karte paliwową francuskiego koncernu paliwowego bo auto należy zatankować.

Ta cała UE i KE to jeden wielki syf ktory myśli iz pieniądze zrobia wszystko

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 55 remo87

"Inżynierowie, lekarze i adwokaci" nie są głupi, teraz jak to usłyszeli będą celowo szturmować granicę, tylko dla tych pieniędzy :-) Jedyną skuteczną metodą na ochronę granic to kula w łeb, tak jak przez wieki to działało w Europie i nadal działa w reszcie świata.

! Odpowiedz
2 68 loool

.... a te pieniądze trafią w całości do przemytników ludzi aby wrócić z powrotem i z rodzinami. Trzeba nie mieć wyobraźni aby ogłosić taki problem. W USA nielegalnych imigrantów się po prostu deportuje.

! Odpowiedz
2 66 loool

HaHaHa , przecież oni będą za chwile z powrotem. To przyzwyczajanie do socjalu. Wrócą całymi rodzinami z nadzieją na więcej danin.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil