UE zaniepokojona nową chińską ustawą o zagranicznych NGO

Przedstawicielstwo UE w Pekinie wyraziło w środę zaniepokojenie przyjętą ostatnio przez chiński parlament ustawą o kontrolowaniu zagranicznych organizacji pozarządowych. Według UE te przepisy "najpewniej zaszkodzą rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego".

UE zaniepokojona nową chińską ustawą o zagranicznych NGO
UE zaniepokojona nową chińską ustawą o zagranicznych NGO (YAY Foto)

Nowa ustawa "będzie miała negatywny wpływ na kontakty międzyludzkie między UE a Chinami" - czytamy w oświadczeniu unijnego przedstawicielstwa. Zaapelowało ono do chińskich władz o "bezpieczny i sprawiedliwy klimat", a także "przejrzyste procesy, które pozwolą NGO na swobodną i skuteczną działalność w Chinach".

"Jesteśmy gotowi do współpracy z chińskimi władzami w tym celu" - podkreślono.

Według krytyków i zachodnich dyplomatów przyjęte w ubiegłym tygodniu przepisy mogą znacząco ograniczyć działalność około 7 tys. NGO w Państwie Środka.

Nie jest jasne, jakie zmiany wprowadzono w ostatecznie przyjętym tekście, ale wcześniejsza wersja przepisów przewidywała, że działające w Chinach zagraniczne NGO znajdą się pod kontrolą policyjną i będą musiały zapewniać stały dostęp do informacji o swoim finansowaniu, działalności i współpracy z chińskimi grupami. Zakazane miały być wszelkie działania, które "podkopują władzę państwową i dzielą naród".

Według wcześniejszej wersji projektu policja mogłaby mieć możliwość anulowania wszelkich działań NGO, które jej zdaniem zagrażają bezpieczeństwu narodowemu. Każda organizacja, która będzie zachęcać do "obalenia władzy państwowej" lub do "separatyzmu", zostanie umieszczona na czarnej liście zakazanych NGO.

Przedstawicielstwo UE w Pekinie wyraziło zadowolenie, że mogło przedstawić swe komentarze w sprawie projektu ustawy. Jednocześnie ubolewało, gdyż "wiele z naszych najistotniejszych uwag i rekomendacji nie zostało odzwierciedlonych w przyjętych przepisach".

W oświadczeniu wyrażono zaniepokojenie z powodu propozycji utworzenia listy niepożądanych organizacji, których działalność w Chinach będzie zakazana oraz "faktu, że przepisy zapewniają władzom państwowym praktycznie nieograniczone możliwości monitorowania spraw organizacji pozarządowych i ingerowania w nie".

(PAP)

jhp/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Piada

I to jest rząd, który nie zaprosi islamistów do przyjazdu :-)

! Odpowiedz
1 3 ~gosc

Sorosowskie scierwa nie beda mialy swobody w Chinach ? Tego sie boi lewactwo z jewrokolchoza ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil