UE zamyka procedurę nadmiernego deficytu wobec Cypru, Irlandii i Słowenii

Ministrowie finansów państw UE zamknęli w piątek procedurę nadmiernego deficytu wobec Cypru, Irlandii i Słowenii, potwierdzając tym samym, że państwa te ograniczyły deficyt budżetowy poniżej unijnego progu 3 proc. PKB.

UE zamyka procedurę nadmiernego deficytu wobec Cypru, Irlandii i Słowenii
UE zamyka procedurę nadmiernego deficytu wobec Cypru, Irlandii i Słowenii (fot. plexus37 / YAY Foto)

W rezultacie obecnie sześć z 28 krajów UE pozostaje objętych procedurą. Są to: Wielka Brytania, Francja, Chorwacja, Portugalia, Hiszpania i Grecja.

W szczycie kryzysu pomiędzy 2010 a 2011 r. w procedurze były 24 państwa unijne. Polska należała do tej grupy od 2009 do 2015 r.

Kryzys bardzo mocno dotknął zarówno Cypr, jak i Irlandię i Słowenię. Obecnie kraje te notują wzrost gospodarczy, a Irlandia po wyjściu z programu pomocowego jest wręcz unijnym prymusem pod tym względem. Z danych KE wynika, że kraj ten w 2015 r. osiągnął dynamikę gospodarczą wynoszącą 7,8 proc., natomiast w tym roku ma ona wynieść 4,9 proc.

Procedura nadmiernego deficytu jest wszczynana, gdy państwo członkowskie przekroczy dopuszczalny deficyt, czyli 3 proc. PKB, lub gdy dług jest wyższy niż 60 proc. PKB.

Podczas jej trwania rząd musi podjąć odpowiednie działania korygujące, w praktyce - wypełniać zalecenia grona unijnych ministrów finansów. Jeśli kraj nie zastosuje się do zaleceń Rady UE, może zostać obciążony sankcjami finansowymi. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy deficyt jest uznany za przejściowy i wyjątkowy.(PAP)

stk/ akl/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil