REKLAMA

UE żąda gwarancji niezależności i apolityczności KNF

2006-10-24 08:32
publikacja
2006-10-24 08:32
Komisja Europejska obawia się, że nowy supernadzór finansowy nie będzie odporny na naciski polityczne. Swoje zaniepokojenie w liście do minister finansów Zyty Gilowskiej wyraził unijny komisarz Charcie McCreevy, który zażądał osobistych gwarancji od Zyty Gilowskiej apolityczności i efektywności Komisji Nadzoru Finansowego.

„Jestem głęboko zaniepokojony wpływem, jaki ustawa z 19 sierpnia może mieć na niezależność i efektywność nadzoru finansowego w Polsce” – pisze McCreevy. Zaniepokojenie to uzasadnia tym, że każdy członek KNF, poza przewodniczącym, może być w każdej chwili odwołany, a KNF tworzą przedstawiciele premiera i prezydenta.

Swoje zaniepokojenie unijny komisarz wyrażał już podczas ostatniej wizyty w Polsce, kiedy spotykał się z polskimi oficjelami. Najwyraźniej jego obawy nie zostały zniwelowane, ponieważ w swoim liście do Gilowskiej komisarz pisze: „Pomimo otrzymanych zapewnień nadal jestem zaniepokojony, że nowe prawo może zagrozić niezależności polskiego nadzoru finansowego. W szczególności jestem zaniepokojony procedurą nominowania i dymisjonowania członków KNF, która grozi nałożeniem niepotrzebnej, politycznej kontroli nad działalnością Komisji.”

McCreevy zapowiada jednocześnie, że nie pozwoli, aby zła sytuacja polskiego nadzoru finansowego miała negatywne przełożenie na coraz bardziej zintegrowany europejski rynek finansowy.

Unijny komisarz prosi także Zytę Gilowską o gwarancję, że KNF spełnia międzynarodowe standardy niezależności i wolna jest od nacisków politycznych.

Rzecznik komisarza twierdzi, że nie jest wykluczone, że w przyszłości Komisja Europejska podejmie przeciwko Polsce kroki prawne, jeśli konkretne działania KNF nie będą spełniały europejskich standardów.

M.D.
Na podstawie: „Gazeta Wyborcza”, Konrad Niklewicz, „Bruksela krytykuje supernadzór”
Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~real
no tak,trudniej teraz będzie Polskę doić ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki