REKLAMA
WEBINAR

UE zaczyna regulować rynek kryptowalut. "Spełniliśmy obietnicę"

2023-05-16 12:15
publikacja
2023-05-16 12:15

We wtorek Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie o rynkach kryptoaktywów (MiCA), ustanawiając tym samym pierwsze unijne ramy prawne dla tego sektora. Nowymi regulacjami objęto kryptoaktywa, emitentów kryptoaktywów oraz dostawców usług kryptoaktywowych.

UE zaczyna regulować rynek kryptowalut. "Spełniliśmy obietnicę"
UE zaczyna regulować rynek kryptowalut. "Spełniliśmy obietnicę"
fot. Chinnapong / / Shutterstock

"Cieszę się bardzo, że dziś spełniliśmy obietnicę, by zacząć regulować sektor kryptoaktywów. Ostatnie wydarzenia pokazały, jak bardzo potrzebne jest ustanowienie przepisów dla lepszej ochrony Europejczyków inwestujących w kryptoaktywa i dla zwalczania dotyczących tego sektora nadużyć, które mają na celu pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu" - zaznaczyła szwedzka minister finansów Elisabeth Svantesson, której kraj sprawuje obecnie sześciomiesięczną prezydencję w Radzie UE.

Jak podkreśla Rada UE w opublikowanym komunikacie, rozporządzenie MiCA ma chronić inwestorów, zwiększając przejrzystość i wprowadzając kompleksowe ramy dla emitentów i usługodawców, w tym poprzez zapewnienie zgodności z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Nowe przepisy obejmują emitentów tokenów użytkowych, tokenów powiązanych z aktywami i tzw. stabilnych kryptowalut. Dotyczą również dostawców usług, takich jak systemy obrotu i portfele, w których przechowywane są kryptoaktywa. Nowe ramy regulacyjne mają chronić inwestorów i utrzymać stabilność finansową, a przy tym umożliwią innowacje i zwiększą atrakcyjność sektora kryptoaktywów.

Projekt rozporządzenia MiCA Komisja Europejska zaproponowała 24 września 2020 r. Jest to element szerszego pakietu dotyczącego finansów cyfrowych, który ma sprzyjać rozwojowi technologicznemu na szczeblu europejskim, a jednocześnie zapewniać stabilność finansową i ochronę konsumentów.

Rada UE przypomina, że pakiet ten ma wypełnić lukę w przepisach UE: sprawić, by obowiązujące ramy prawne nie utrudniały korzystania z nowych cyfrowych instrumentów finansowych, a zarazem by takie nowe technologie i produkty zostały objęte regulacjami finansowymi oraz rozwiązaniami z zakresu zarządzania ryzykiem operacyjnym firm działających w UE.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki