UE wzywa Turcję do zaprzestania działań w Syrii

Unijni ministrowie spraw zagranicznych wezwali w poniedziałek Turcję do zaprzestania działań wojskowych w północno-wschodniej Syrii i wycofania sił z tego regionu, ale nie uzgodnili embarga na sprzedaż broni Ankarze.

(fot. STOYAN NENOV / Reuters)

"UE potępia działania militarne Turcji, które poważnie podważają stabilność i bezpieczeństwo całego regionu, powodując cierpienie coraz większej liczby cywilów i dalsze przesiedlenia oraz poważnie utrudniając dostęp do pomocy humanitarnej" - podkreślono we wnioskach uzgodnionych na poniedziałkowym posiedzeniu szefów dyplomacji państw członkowskich w Luksemburgu.

Wcześniej przed rozpoczęciem spotkania ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji, Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian, opowiedzieli się za tym, by wszystkie państwa UE wprowadziły zakaż sprzedaży broni do Turcji. Teoretycznie Unia jako całość może wprowadzić embargo na sprzedaż broni do jakiegoś państwa, ale w tym przypadku do tego nie doszło.

"Byłoby to skomplikowane prawnie, bo Turcja jest członkiem NATO i państwom sojuszniczym niemal automatycznie sprzedaje się broń" - powiedziało PAP w Luksemburgu źródło unijne.

W uzgodnionym oświadczeniu kraje UE zobowiązały się do zajęcia zdecydowanych stanowisk w sprawie eksportu broni i ścisłego stosowania kryteriów dotyczących stabilności regionu, gdzie ma trafiać uzbrojenie. "To jest bardzo jasny sygnał" - podkreślił rozmówca PAP wskazując, że można się spodziewać, iż kraje członkowskie będą wprowadzać zakaz sprzedaży broni dla Turcji. Kilka państw UE, w tym Niemcy i Francja, już zdecydowały o takim kroku.

W tym tygodniu na poziomie UE ma się spotkać grupa robocza, by koordynować stanowiska poszczególnych stolic w tym zakresie. "Należy wziąć pod uwagę, także stanowisko NATO i fakt, że Turcja jest członkiem NATO" - mówił w Luksemburgu szef MSZ Jacek Czaputowicz.

"Mamy wspólne stanowisko w sprawie kontroli eksportu broni. Wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się, aby zastosować te ramy do ich eksportu broni do Turcji" - podkreślała z kolei na konferencji prasowej szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Embargo na sprzedaż broni Turcji ma zwiększyć presję na ten kraj, ale nie jest jasne na ile zaszkodzi jego potencjałowi militarnemu. W ostatnim czasie Ankara zdecydowała się na zakup systemu przeciwrakietowego od Rosji, wywołując przy tym ostrą krytykę USA.

Ministrowie podkreślili, że działania wojenne Turcji w północno-wschodniej Syrii mają "dramatyczne konsekwencje", dlatego potrzeba pilnych kroków społeczności międzynarodowej, w tym Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby je zatrzymać. UE wezwała do spotkania międzynarodowej koalicji przeciw tzw. Państwu Islamskiemu na poziomie ministerialnym, aby uzgodnić stanowisko wobec zaistniałej sytuacji.

"Jedną z natychmiastowych konsekwencji tych aktywności militarnych w północno-wschodniej Syrii może być to, że Daesz (tzw. Państwo Islamskie - PAP) złapie drugi oddech na tych terytoriach. To ogromnie nas niepokoi. To bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko UE, ale przede wszystkim regionu. Chcemy, żeby zajęła się tym globalna koalicja przeciw Daesz" - tłumaczyła Mogherini.

"28" zapewniła, że nie dostarczy wsparcia ani pomocy rozwojowej w obszarach, w których prawa społeczności lokalnych są ignorowane lub naruszane. Oznacza to, że ze środków unijnych nie popłyną pieniądze do uchodźców, których chce przesiedlić ze swego kraju do północno-wschodniej Syrii prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Krytycy wskazują, że jego celem jest zmiana etniczna, tak by syryjscy Kurdowie nie stanowili większości w przygranicznych obszarach z Turcją.

"Jakakolwiek próba inżynierii demograficznej w tym regionie będzie postrzegana przez nas jako szczególnie niebezpieczna" - ostrzegła szefa unijnej dyplomacji.

Zostawieni przez Amerykanów Kurdowie zdecydowali się zawrzeć porozumienie z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem. Kurdyjska Autonomiczna Administracja Syrii Północnej i Wschodniej poinformowała w niedzielę, że armia syryjska ma "wyzwolić tereny", nad którymi kontrolę przejęli Turcy i wspierane przez nich syryjskie formacje opozycyjne.

Turecka ofensywa ruszyła 9 października wkrótce po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii.

Z Luksemburga Krzysztof Strzępka

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ajwaj

A kogo obchodzi zdanie UE, tym bardziej leczowej > LGBT

Byl juz nie jeden raz szok, kiedy do Arabii pojechal oficjalnie m.in. MSZ Niemiec,
Guido Westerwelie trzymajac sie przez czas wyizyty za raczke z facetem(?)

! Odpowiedz
4 10 anty12

Banda tchorzy i gejow wzywa prawdziwego dowodce, bo w przeciwnym razem francuziki i inne wyjda i pomaluja beton kredkami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil