UE wspiera finansowo projekty laureatów pokojowego Nobla z 2018 r.

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek, że przekaże 5 mln euro na wsparcie projektów laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w 2018 r. - Nadii Murad i Denisa Mukwege. Oboje laureaci angażują się w sprawy kobiet będących ofiarami przemocy seksualnej.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica spotkali się w poniedziałek w Brukseli z Murad - pochodzącą z Iraku jazydzką działaczką społeczną - i doktorem Mukwege - kongijskim ginekologiem walczącym z przemocą seksualną. Laureaci nagrody wzięli także udział w rozmowie z ministrami spraw zagranicznych krajów członkowskich, która poświęcona była m.in. eliminacji przemocy wobec kobiet.

"Jako Unia Europejska podziwiamy ogromną odwagę i niestrudzoną pracę Nadii Murad i doktora Denisa Mukwege, którzy często narażają własne życie na ryzyko. Mamy obowiązek wspierać ich pracę i wszystkich ludzi, których reprezentują. (...) Jest to również najlepszy sposób na świętowanie Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet" - powiedziała na konferencji Mogherini.

Mimica z kolei podkreślił, że przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest jedną z najstraszliwszych zbrodni i jedną z największych niesprawiedliwości naszych czasów. "Bardzo się cieszę, że mogę wzmocnić nasze poparcie dla laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w 2018 r." - wskazał.

UE wesprze kwotą 1 mln euro odbudowę regionu Sindżar w Iraku w ramach inicjatywy Murad "Sinjar Action Fund". Program wspiera społeczności na terenach wyzwolonych z rąk bojowników Państwa Islamskiego (IS). Na terenie wyzwolonych obszarów powstają szkoły, szpitale, które mają zachęcić wysiedloną wcześniej ludność do powrotu.

Od 2014 r. wsparcie UE na rzecz rozwoju w Iraku wynosi około 310 mln euro. Część tego finansowania jest przeznaczona na stabilizację i społeczno-ekonomiczną odbudowę obszarów wyzwolonych spod kontroli IS. Od początku kryzysu ponad 1,7 miliona przesiedleńców powróciło do swoich domów.

4 miliony euro mają zostać przeznaczone na wsparcie działań dra Mukwege na rzecz ofiar przemocy seksualnej oraz kobiet cierpiących na schorzenia ginekologiczne w szpitalu Panzi w Demokratycznej Republice Konga (DRK).

Dr Mukwege uruchomił program reintegracji społeczno-ekonomicznej dla kobiet wykorzystywanych jako seksualne niewolnice w górniczych obszarach prowincji Kiwu Południowe w DRK. W ramach tego programu z leczenia i wsparcia skorzystało 50 tys. kobiet.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne