REKLAMA

UE uzgodniła zalecenie o wymianie ukraińskiej hrywny na waluty UE

2022-04-13 18:11
publikacja
2022-04-13 18:11
UE uzgodniła zalecenie o wymianie ukraińskiej hrywny na waluty UE
UE uzgodniła zalecenie o wymianie ukraińskiej hrywny na waluty UE
fot. olko1975 / / Shutterstock

Unia Europejska zatwierdziła zalecenie o wymianie banknotów hrywny na waluty państw członkowskich, które przyjmują uciekających przed wojną w Ukrainie. Celem jest dodatkowe wsparcie dla uchodźców, niemogących wymienić posiadanych banknotów na unijne waluty.

Decyzja została podjęta w środę w Brukseli na spotkaniu Komitetu Stałych Przedstawicieli. Zalecenie musi teraz zostać formalnie przyjęte przez Radę w procedurze pisemnej. Stanie się to prawdopodobnie 19 kwietnia.

Zalecenie zachęca państwa członkowskie, aby stworzyły krajowe programy, pozwalające wymieniać hrywny na zbliżonych warunkach w całej UE. Dzięki takim programom każdej osobie przemieszczonej z Ukrainy (w tym na każde dziecko) przysługiwałoby prawo do wymiany do 10 tys. hrywien (około 310 EUR). Wymiana byłaby bezpłatna i przebiegałaby według kursu publikowanego przez Narodowy Bank Ukrainy. Programy trwałyby co najmniej trzy miesiące.

Zalecenia nie są aktami prawnie wiążącymi. Zatem o kształcie i realizacji programów zdecydują same państwa członkowskie. Część państw UE już wprowadziła rozwiązania w tej kwestii.

Z uwagi na rosyjską agresję zbrojną Narodowy Bank Centralny Ukrainy musiał zawiesić wymianę hrywny na waluty obce, aby chronić ograniczone rezerwy walutowe swojego kraju. To wpłynęło na wymienialność hrywny w państwach UE: wiele banków nie chciało jej kupować z uwagi na ryzyko kursowe.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
martabak1
dawać kasę na imigrantów bydlaki! na murzynów Erdoganowi daliście bruxelskie eunuchy 6 miliardów dolarów

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki