UE utrzymała embargo na broń do Zimbabwe

Kraje Unii Europejskiej zdecydowały w poniedziałek o przedłużeniu o rok embarga na dostawy broni do Zimbabwe. Zostało ono wprowadzone w odpowiedzi na rolę sił zbrojnych i sił bezpieczeństwa w łamaniu praw człowieka w tym kraju.

Decyzję na posiedzeniu w Brukseli podjęli ministrowie spraw zagranicznych państw UE.

Oprócz embarga na broń zdecydowali też o utrzymaniu zamrożenia aktywów jednego przedsiębiorstwa, Zimbabwe Defence Industries, na okres jednego roku, do 20 lutego 2021 r.

W przyjętych konkluzjach ministrowie potwierdzili nieustające wsparcie UE dla realizowanych w tym kraju reform gospodarczych i politycznych, a także dla formalnego dialogu politycznego, który został wznowiony w 2019 r. i stanowi krok w kierunku bardziej konstruktywnych stosunków między UE a Zimbabwe.

W konkluzjach zwrócono uwagę na trwający poważny kryzys humanitarny w tym kraju. UE podtrzymała w nich także swoje wsparcie dla ludności Zimbabwe w różnych dziedzinach, takich jak rozwój gospodarczy, podstawowa opieka zdrowotna, a także swoje zobowiązanie do udzielania pomocy humanitarnej.

Rada UE podkreśliła, że embargo na broń oraz zamrożenie aktywów Zimbabwe Defence Industries nie mają wpływu na gospodarkę Zimbabwe, bezpośrednie inwestycje zagraniczne ani na handel.

Sankcje zostały po raz pierwsze wprowadzone w lutym 2002 r., gdy Rada wyraziła głębokie zaniepokojenie sytuacją w Zimbabwe, zwłaszcza łamaniem praw człowieka przez ówczesny rząd.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil