REKLAMA

UE przygotowuje nowe sankcje przeciwko Białorusi za prześladowania tamtejszych Polaków

2021-05-10 18:08
publikacja
2021-05-10 18:08
UE przygotowuje nowe sankcje przeciwko Białorusi za prześladowania tamtejszych Polaków
UE przygotowuje nowe sankcje przeciwko Białorusi za prześladowania tamtejszych Polaków
fot. NINA IMAGES / / Shutterstock

Przygotowujemy nowy pakiet sankcji przeciwko Białorusi w związku z represjami wobec tamtejszych Polaków - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

"Reżim białoruski nadal stosuje represje i zastrasza własnych obywateli. Teraz na celowniku jest polska społeczność. Pracujemy nad kolejnym pakietem sankcji. Mam nadzieję, że zostaną one wprowadzone w ciągu nadchodzących tygodni" - oznajmił Borrell.

Na początku marca została zatrzymana prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Najpierw skazano ją na areszt za organizację "nielegalnej imprezy", za jaką władze uznały tradycyjny Jarmark Kaziuki. Potem została objęta postępowaniem karnym w związku z rzekomym "podżeganiem do nienawiści na tle narodowościowym" i "rehabilitacji nazizmu" i umieszczona w areszcie w Mińsku.

Borys i jeszcze trójce działaczy ZPB - Andrzejowi Poczobutowi, Irenie Biernackiej i Marii Tiszkowskiej grozi od pięciu do 12 lat więzienia. Wszyscy przebywają w areszcie, usłyszeli już zarzuty.

Władze zarzucają działaczom ZPB oraz aktywistce polskiej z Brześcia Annie Paniszewej (także w areszcie z takimi samymi zarzutami), że w czasie organizowanych imprez "wychwalali zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa Burego". Aktywiści odrzucają te oskarżenia jako bezpodstawne. Wszyscy zostali uznani przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itso_agresja_indukowana
potrzeba ich odbić !

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki