REKLAMA

UE przekaże 50 mln euro na walkę z suszą w Rogu Afryki

2019-08-07 14:47
publikacja
2019-08-07 14:47
fot. icon0.com / Pexels

Unia Europejska przekaże kolejne 50 mln euro, by pomóc ludziom w dotkniętych suszą krajach Rogu Afryki. Wielu mieszkańców tego regionu zajmuje się hodowlą bydła, a przedłużająca się susza ma druzgocące konsekwencje dla dostępu do żywności i źródeł utrzymania.

Wiosenny sezon deszczowy 2019 w Rogu Afryki znalazł się w pierwszej trójce najbardziej suchych w historii. Obecna susza pojawiła się zaledwie rok po poprzedniej poważnej suszy z lat 2016–2017. Większość dotkniętych tym zjawiskiem społeczności żyje na obszarach pasterskich i rolno-pasterskich. Niewielkie opady deszczu oznaczają, że rodziny nie mogą utrzymywać się z działalności rolniczej i hodowlanej. Ceny żywności wzrosły już w całym regionie, co dodatkowo ogranicza dostęp do niej ubogim gospodarstwom domowym.

Szacuje się, że na poważne niedożywienie cierpią tam ponad 4 mln dzieci oraz około 3 mln kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Dodatkowe 50 mln euro unijnej pomocy oznacza, że całkowita pomoc humanitarna przekazana przez UE dla regionu wynosi 366,5 mln euro (od 2018 roku).

„UE zwiększa wsparcie dla osób dotkniętych przedłużającą się suszą w Rogu Afryki. Podczas kilku wizyt w krajach regionu widziałem, jak ekstremalne warunki klimatyczne wpływają na tę część Afryki. Nasze środki pomogą rozszerzyć pomoc humanitarną na dotkniętych obszarach, pomagając społecznościom odeprzeć ryzyko głodu" - powiedział unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

Dzięki tym pieniądzom wsparte zostaną dotknięte suszą społeczności w Somalii (25 mln euro), Etiopii (20 mln euro), Kenii (3 mln euro) i Ugandzie (2 mln euro). Środki te będą przeznaczone na żywność, zapewnienie podstawowych usług zdrowotnych i leczenie poważnego niedożywienia u dzieci poniżej 5. roku życia oraz u kobiet w ciąży i matek karmiących. Mają także przyczynić się do poprawy dostępu do wody ludzi i zwierząt.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki