REKLAMA

UE ostrzega przed zagrożeniem dla 5G ze strony podmiotów ze wsparciem państwowym

2019-10-09 17:43
publikacja
2019-10-09 17:43
fot. Xinhua / ZUMA Press

Największe zagrożenie dla sieci 5G stanowią nasilające się cyberataki podmiotów wspieranych przez państwa spoza Unii Europejskiej. Konieczna jest też analiza ryzyka stwarzanego przez dużych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego - wskazała Wspólnota w środowym raporcie.

Jak wskazała agencja Reutera, w dokumencie nie wymieniono żadnego konkretnego państwa ani firmy. Mimo to komentatorzy wielokrotnie wskazywali wśród potencjalnych zagrożeń na ChRL i największego na świecie dostawcę sprzętu telekomunikacyjnego - chiński koncern Huawei Technologies.

"W kontekście zwiększonego narażenia na ataki umożliwiane przez dostawców szczególnie ważny stanie się profil ryzyka poszczególnych firm, w tym - prawdopodobieństwo, że dany zostanie poddany ingerencji kraju spoza UE" - wskazały we wspólnym oświadczeniu UE i Finlandia, która od sprawuje obecnie prezydencję w Radzie UE.

W oświadczeniu zawarto również przestrogę przed nadmiernym uzależnieniem od konkretnego dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego. "Duża zależność od jednego dostawcy zwiększa ryzyko przerwy w dostawach wynikającej np. z niepowodzenia handlowego i jego konsekwencji" - podkreślono.

Reuters przypomniał, że Waszyngton naciska na sojuszników w Europie, by zakazali wykorzystywania sprzętu Huaweia w infrastrukturze 5G. Według władz USA Pekin może zastosować urządzenia koncernu do celów szpiegowskich. Huawei konsekwentnie zaprzecza tym zarzutom.

UE zamierza opracować do końca roku zestaw narzędzi mających zapobiegać zagrożeniom cyberbezpieczeństwa na szczeblu krajowym i unijnym. Ponadto Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) kończy tworzenie mapy konkretnych zagrożeń związanych z technologią 5G.

Oświadczenie Huawei

Huawei z zadowoleniem przyjmuje fakt opublikowania unijnej oceny ryzyka cyberbezpieczeństwa sieci 5G. To przedsięwzięcie stanowi ważny krok w kierunku rozwijania wspólnego podejścia do cyberbezpieczeństwa i budowy bezpiecznych sieci w erze 5G.

Z satysfakcją odnotowaliśmy, że UE wywiązała się ze zobowiązania do przyjęcia podejścia opartego na dowodach i gruntownej analizie ryzyka, zamiast brać na cel konkretne kraje czy firmy.

Huawei jest w 100% prywatnym przedsiębiorstwem w całości należącym do pracowników, a cyberbezpieczeństwo jest dla nas priorytetem: nasz kompleksowy system zapewniania cyberbezpieczeństwa obejmuje wszystkie obszary, a dotychczasowe osiągnięcia Huawei potwierdzają jego skuteczność.

Wprowadzenie sieci 5G w Europie z powodzeniem i na czas będzie zależne od kompetencji i wykorzystania najnowocześniejszych technologii z całego świata. Bliska i stała współpraca z naszymi europejskimi partnerami jest dla Europy unikalną szansą na utrzymanie wiodącej pozycji na polu technologii. 

Podczas gdy EU kończy identyfikować zagrożenia i zaczyna wypracowywać wspólne ramy bezpieczeństwa konieczne do zarządzania i niwelowania ryzyka, mamy nadzieję, że prace będą wciąż miały u podstaw to samo, oparte na dowodach podejście. Jesteśmy gotowi do współpracy z naszymi europejskimi partnerami, aby wspomóc ich w opracowywaniu tych ram, a także dostarczać bezpieczną i szybką łączność dla przyszłych potrzeb Europy.

lus/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budowa sieci 5G

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki