UE nie radzi sobie z nielegalnymi imigrantami

Morze Śródziemne pochłania kolejne ofiary, niewykluczone że problemem zajmą się unijni przywódcy na szczycie pod koniec października. Imigranci z Afryki Północnej płyną do Europy w poszukiwaniu lepszego życia. W ubiegłym tygodniu u wybrzeży Lampedusy zginęło ponad trzysta osób. Przedwczoraj kolejna tragedia na wodach Malty i prawie 50 ofiar w tym dzieci.

Problem napływu nielegalnych imigrantów do Europy nie jest nowy, tak dzieje się od ponad dwóch lat. W maju 2011 roku na Lampedusie była korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, która opowiada, że za każdym razem scenariusz jest prawie taki sam - stare, przepełnione łodzie rybackie, a na nich kilkaset osób. Łodzie są zniszczone, niektóre przeciekają, imigranci cudem docierają do Europy po kilkudniowej podróży. Ale nie wszyscy mają tyle szczęścia.

cudzoziemcy» Bariery w dostępie cudzoziemców do rynku pracy nadal dotykają pracodawców

Premier Malty nazwał Morze Śródziemne cmentarzyskiem i zaapelował do Unii o działania. Od dwóch lat mówi się o stworzeniu unijnej polityki imigracyjnej. Co jest teraz? Wspólna polityka nie istnieje. Brakuje solidarności między krajami - powiedział Polskiemu Radiu ekspert brukselskiego Centrum Polityki Europejskiej Alex Lazarowicz.

Niedawno pojawiły się propozycje, które tylko częściowo rozwiązują problem. Komisja Europejska zaproponowała morską operację poszukiwawczo-ratunkową na Morzu Śródziemnym, która miałaby przejmować łodzie z imigrantami. Musimy działać na poziomie europejskim w większym niż dotychczas stopniu - powiedziała niedawno komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem. W grudniu ma ruszyć elektroniczny system nadzorów granic. Jednak wciąż nie wiadomo, co robić z uciekinierami z Afryki Północnej, którzy dotrą do Europy, bo unijne kraje nie chcą ich u siebie.

Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Bruksela/ab

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jesh

no ale zamiast to wylapac, zapakowac na statek i odwiesc bez wyjatku to sie toto wpuszcza a potem mamy obcinanie głow jak w londynie...

no ale jak brytol glupi no to tak ma...
niemcy nawpuszczaly tego robactwa, daja socjal, jakiego nigdy by nie bylo i nie bedzie w afryce, i za 2 pokolenia beda w swoim kraju mniejszoscia etniczna...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Seweryn

Jest jedna metoda, odsyłać wszystkich bez wyjątku z powrotem.
Wtedy emigracja nie będzie miała sensu i nikt nie będzie próbował...

!
Polecane
Najnowsze
Popularne