REKLAMA

UE mobilizuje zespoły wsparcia po trzęsieniu ziemi w Albanii

2019-11-26 13:06
publikacja
2019-11-26 13:06

Unia Europejska mobilizuje zespoły poszukiwawczo-ratunkowe, których zadaniem będzie wsparcie władz Albanii po trzęsieniu ziemi, jakie we wtorek nawiedziło ten kraj. Komisja Europejska poinformowała o aktywowaniu mechanizmu obrony cywilnej.

fot. FLORION GOGA / / Reuters

Co najmniej 14 osób zginęło, a 600 zostało rannych w silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,4, które we wtorek nad ranem nawiedziło północny zachód Albanii, w tym stołeczną Tiranę. Stan niektórych poszkodowanych jest oceniany jako ciężki.

"Unia Europejska wspiera Albanię w tym trudnym momencie. Zespoły poszukiwawcze i ratunkowe z Włoch, Grecji i Rumunii są już w drodze. Ponadto chciałbym podziękować Węgrom, Niemcom, Chorwacji, Francji, Estonii, Czechom i Turcji za ich oferty pomocy w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności" - podkreślił unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

Jak podała Komisja Europejska, we wtorek rano Stylianides rozmawiał z prezydentem Albanii Ilirem Metą, zapewniając go o unijnej solidarności i gotowości do niesienia pomocy.

UE uruchomiła też system Copernicus do tworzenia zdjęć satelitarnych terenów dotkniętych trzęsieniem. Całodobowe centrum koordynacji i reagowania kryzysowego Unii Europejskiej jest w kontakcie z władzami albańskimi i monitoruje sytuację.

Komisja zadeklarowała, że w razie potrzeby gotowa jest dostarczyć też inną pomoc. UE ma również rozlokować zespół ds. ochrony cywilnej, by pomóc władzom w koordynacji reakcji i ocenie szkód.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini we wspólnym oświadczeniu ze Stylianidesem złożyła kondolencje mieszkańcom i władzom kraju. "Jesteśmy w kontakcie z rządem Albanii, aby znaleźć najlepsze sposoby, by pomóc w tym trudnym momencie" - podkreślili.

Premier Albanii Edi Rama powiedział, że pomoc w walce ze skutkami kataklizmu zaoferowały UE i USA oraz państwa sąsiadujące z jego krajem.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ndz/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki