UE ma znieść w poniedziałek sankcje wobec Białorusi

Unia Europejska ma znieść w poniedziałek sankcje dyplomatyczne wobec Białorusi. Pozostanie jedynie embargo na broń. Dyplomaci w Brukseli informują nieoficjalnie, że decyzję mają podjąć ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów i wydaje się być ona przesądzona. To odpowiedź Unii Europejskiej na pojednawcze gesty władz w Mińsku wobec Zachodu.

UE ma znieść w poniedziałek sankcje wobec Białorusi
UE ma znieść w poniedziałek sankcje wobec Białorusi (fot. Krystian Maj / FORUM)

W październiku UE zawiesiła restrykcje na cztery miesiące, bo prezydent Aleksander Łukaszenka uwolnił sześciu więźniów politycznych i nie stosował represji po wyborach. Teraz Unia zamierza ostatecznie je zlikwidować. 170 osób na czele z białoruskim prezydentem zostanie wykreślonych z czarnej listy, co oznacza zgodę na do Unii Europejskiej bez ograniczeń. Ponadto aktywa finansowe w Europie trzech białoruskich firm mają być bezterminowo odblokowane. Nadal zakazana będzie sprzedaż broni, bez żadnych wyjątków. A na czarnej liście pozostaną jedynie cztery osoby ze służb bezpieczeństwa podejrzewane o prześladowania przeciwników politycznych, którzy w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęli.

Opinie w sprawie zawieszenia i planów zniesienia sankcji są podzielone wśród białoruskiej opozycji i komentatorów. Jedni uważają, że należy prowadzić dialog z władzami w Mińsku i apelować o demokratyczne standardy, bo sankcje nie przyniosły spodziewanych efektów. Inni z kolei mówią, że Aleksander Łukaszenka nie zamierza godzić się na żadne demokratyczne przemiany, a zwraca się ku Zachodowi, bo potrzebuje finansowego wsparcia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Płomecka/Bruksela/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~www

Jadą już Europejskie jabłka przez Białoruś - pojedzie też technologia do Rosji.
Tak Was Wladimir ogrywa.

! Odpowiedz
0 10 ~antyk

Nareszcie. Białoruś to część Wielkiej Rzeczypospolitej - nasze ziemie, nasi ludzie, nasi przyjaciele tak różni od Rosjan jak Polacy od Ukraińców.

! Odpowiedz
1 11 ~bumbum

UE rozpieszcza liderów Arabii Saudyjskiej, Kataru, ZEA, Turcji oraz Izraela. Na ostatnie mordowanie Kurdów przez Turcję wprowadza blokadę informacyjną taką samą jak na wybryki banderowców. W Libii oraz Iraku NATO zaprowadziło chaos i śmierć. Syria w toku. W Iranie USA obaliły demokrację w 1953 roku, a jeden z amerykańskich prezydentów jest autorem słów "to s-syn, ale nasz s-syn". Biedni prostaczkowie ogłupieni propagandą myślą, że Unia chce "praw człowieka". W rzeczywistości oligarchowie Zachodu chcieli przejąć aktywa Białorusi i szlag i bierze, że ktoś tam się postawił.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~StanRS

Dokładnie. Lichwiarska międzynarodówka i "salon", który w Polsce reprezentuje 'michnikowszczyzna' nie ma wstępu na Białoruś, i to ich boli niesamowicie.

! Odpowiedz
0 5 ~Iwona

Białoruś należy do wschodniego kręgu kulturowego tak jak Rosja gdzie ceni się rządy silnej ręki. Żadne Stany i Unia tego nie zmienią.

! Odpowiedz
0 9 ~bumbum

Stany i Unia kumplują się dobrze z totalitarną Arabią Saudyjską, a w ciągu ostatnich 15 lat utopiły we krwi Irak, Libię, Syrię. Tu chodzi o KASIORĘ. Walka o prawa człowieka to propaganda dla prostaczków. ZAWSZE trzeba prostaczkom podać jakiś szczytny cel. Jakby to brzmiało: hej ograbmy Libię z ropy, rezerw złota i rozwalmy tam systemy nawadniające. Lepiej brzmi: wyzwólmy lud libijski od jarzma dyktatury. :))))

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~bumbum

TTIP powstaje w tajemnicy i bez konsultacji społecznych. To nie są rządy silnej ręki? Są, ale prostaczkom 1000 razy się powtarza, że mają u siebie demokrację, a trzeba bombardować kraje, które jej nie mają.

! Odpowiedz
0 5 ~abc

Zapominasz, że obecna Białoruś to ziemie Rzeczypospolitej. Białorusini są bliżsi nam niż Rosjanom.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil